„Hej, szable w dłoń!” czyli literackie potyczki

W czwartek, 16 listopada, czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej była świadkiem prawdziwych potyczek literackich, w których udział wzięli uczniowie klas gimnazjalnych ze szkół powiatu augustowskiego. W szranki stanęło dziewięć drużyn i jak to na konkursach bywa, była i zacięta rywalizacja, i dobra zabawa.

W trzeciej edycji powiatowego konkursu czytelniczego „Hej, szable w dłoń!” czyli potyczki z arcydziełami literatury polskiej, młodzież zmierzyła się z naszą epopeją narodową i największym dziełem Adama Mickiewicza – „Panem Tadeuszem”. Uczestnicy musieli wykazać się oczywiście swoją znajomością treści utworu, ale też kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Wśród konkursowych zadań był m.in. test pisemny dotyczący szczegółowej znajomości księgi IV „Pana Tadeusza” oraz wyszukiwanie nieprawdziwych informacji w podanych fragmentach tekstu, łączenie charakterystycznych cytatów z postaciami, zdarzeniami i utworami, bardzo lubiane i wzbudzające dużo emocji kalambury i zadanie zręcznościowe, którego rezulatatem są ciekawe makiety zamku (z których w tej chwili najbardziej cieszą się najmłodsi użytkownicy biblioteki). Autorką konkursowych zadań i prowadzącą spotkanie była pani Joanna Denert.

Niezależne jury, w którym zasiedli poloniści: Elżbieta Prawdzik, Alicja Kędzierska oraz Tomasz Choroszewski, było bardzo skrupulatne w podziale punktów i ostateczne różnice między poszczególnymi drużynami były niewielkie. A oto wyniki rywalizacji:

I miejsce: Zuzanna Wojtas, Franciszek Denert i Mateusz Olszewski ze Społecznej Szkoły Podstawowe Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie. Opiekunem drużyny była pani Ewa Rowińska.

II miejsce: Karolina Ledniowska, Oliwia Sewastynowicz i Mateusz Kozielski ze SP w Płaskiej. Opiekunem drużyny była pani Edyta Skubis.

III miejsce: Justyna Citkowska, Julia Straszyńska i Łukasz Motybel ze SP w Nowince. Opiekunem drużyny była pani Marta Markowska-Dzierżyńska.

Zarówno laureaci jak i pozostali uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i okolicznościowe dyplomy. Zasłużone podziękowania trafiły także na ręce nauczycielek przygotowujących młodzież do konkursu.

Organizatorami zmagań były Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna oraz Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie. Partnerem było przedsiębiorstwo Augustowianka.

Dziękujemy za tegoroczne zmagania i zapraszamy za rok!

– MBP –