Relacja z konkursu „O misiu dla Misia”

Ulubiona dziecięca maskotka – Pluszowy Miś obchodzi swoje święto. Dlatego APK- Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie postanowiła uczcić ten dzień w wyjątkowy sposób i zaprosiła do wspólnego świętowania najwierniejszych przyjaciół misia, czyli dzieci.
W piątkowy ranek, 24 listopada, odbył się Przegląd recytatorski z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia pod hasłem „O misiu dla Misia”. Do udziału zostały zaproszone 6-latki z augustowskich przedszkoli. Na misiowe wierszowanki przybyły dzieci z dziesięciu placówek wraz ze swymi Misiami Przytulasiami oraz liczne grono wspierające młodych recytatorów – rodzice, dziadkowie, koledzy i koleżanki. Można śmiało napisać, że sala pękała w szwach. Pełną oczekiwania atmosferę przerwało wejście Misia – w tej roli niezawodna nasza pani Krysia – która poprowadziła konkurs.
Mogliśmy przekonać się, że wierszy o Misiach jest bez liku. Dzieci recytowały utwory polskich pisarzy tworzących dla dzieci : Honoraty Chruścielewskiej, Magdaleny Samozwaniec, Hanny Łochockiej, Czesława Janczarskiego, Haliny Szayerowej, Heleny Bechlerowej, Marii Czerkawskiej, Kamili Bednarek, Maksymiliana Olosia, Marzeny Szczepańskiej, Stefana Karaszewskiego, Dariusza Godosia, Anny Sowińskiej i Barbary Kossuth. Usłyszeliśmy więc wierszyki i o chorym misiu, i o misiu łakomczuchu, o misiach niejadkach i słowa o tym, że „nie obędzie się bez misia”, bo miś jest dobry na wszystkie smutki.
Młodym uczestnikom najtrudniej było przełamać tremę, większość występowała po raz pierwszy przed taką liczną publicznością. Ale po pierwszych wypowiedzianych słowach było już tylko lepiej. Wszyscy zostali nagrodzeni okolicznościowymi dyplomami i książeczkami oraz słodkim upominkiem. A tym, którzy najlepiej poradzili sobie z recytacją, jury nagrodziło dodatkowo. Pierwsze miejsce zajęła Hania Piłasiewicz z Niepublicznego Przedszkola Językowego „U Kubusia Puchatka”, która rozbawiła publiczność wierszykiem o misiu łakomczuszku i za swój występ została nagrodzona wielkimi brawami. Drugie miejsce powędrowało do Natalki Dadury, Gabriela Dobrydnio i Maćka Dzieniszewskiego z Przedszkola Nr 4, którzy wystąpili jako jeden zgrany zespół, opanowując trudną sztukę podziału na role. Trzecie miejsce przyznano Wiktorowi Domysławskiemu z Przedszkola Niepublicznego Fantazja oraz Mateuszowi Waszkiewiczowi z Przedszkola Sióstr Urszulanek SJK. Jury postanowiło wyróżnić także Julkę Haponik (z Przedszkola Sióstr Urszulanek SJK) za interpretację wierszyka „Pamiątkowy miś”.
Niespodzianką i wielką atrakcją dla dzieci był występ uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy im. Jana Pawła II w Augustowie, którzy pod kierunkiem pani Urszuli Sieńkowskiej-Cioch zaprezentowali specjalnie przygotowany na tę okazję kolaż wierszy o misiach.
Nie mogło zabraknąć także pamiątkowej fotografii z Misiem i wspólnego zdjęcia wszystkich uczestników przeglądu.