„Jak nie czytam, jak czytam” – Augustów..rozczytane miasto

Augustów to rozczytane miasto – udowodnili najmłodsi pasjonaci książek biorący udział w czytelniczym pikniku zorganizowanym 7 czerwca w Augustowie w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”! Korowód bajkowych postaci, wspólne czytanie książek oraz zabawy integracyjno-ruchowe. Taki program przygotowały APK – Miejska Biblioteka Publiczna oraz Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie – organizatorzy imprezy w naszym mieście. Spotkanie poprowadziła Joanna Denert.
Punktualnie o godzinie 10.00 młodzi czytelnicy zgromadzili się na skwerze przed miejską biblioteką by móc poczytać wspólnie, w radosnej atmosferze. Bez przymusu, każdy czytał co chciał, tak jak chciał. W akcji, która ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką, wzięło udział ponad 250 uczniów z młodszych klas augustowskich szkół podstawowych oraz sześciolatki z przedszkoli. Starsi czytali samodzielnie, młodszym z pomocą przyszły nasze koleżanki z biblioteki.
Upał nie był straszny dla książkowych „pożeraczy”. Z kocykiem i książką w ręce, uśmiechem na ustach, tłumnie przybyły baśniowe królewny i królowie, Kot w butach, Pszczółki Maje, Calineczki, Kopciuszki, smoki, Czerwone Kapturki, czarodzieje, wróżki, duchy, żabki, piraci … Bohaterowie z klasycznych utworów literatury dziecięcej zaprezentowali się na „czerwonym dywanie”, fotografowali przez paparazzi jak na prawdziwe gwiazdy przystało.
„Czytania nadszedł czas, czyta każdy z nas!”, „Książka rozwija wyobraźnię”, „Raz, dwa, trzy, czytamy razem my!” czy „Książki radość dają tym, co je czytają” – głosiły wykonane przez dzieci specjalnie na tę okazję transparenty. Będzie bajecznie, jeśli wykrzyczane podczas pikniku hasła będą towarzyszyć nam wszystkim każdego dnia.

-MBP-