„Hej szable w dłoń”.. czyli potyczki z literaturą

Szanowni Państwo,

już po raz piąty zachęcamy uczniów do chwycenia szabli w dłoń czyli do udziału w międzyszkolnym powiatowym konkursie czytelniczym. Tym razem proponujemy zespołową rywalizację opartą na wybranych książkach Małgorzaty Musierowicz – popularnej autorki powieści dla młodzieży. Czym zaskoczymy uczestników konkursu w tym roku? To oczywiście tajemnica. Poznamy ją w grudniu.

1. Cele konkursu:

– popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży

– rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,

– zdobywanie umiejętności pracy w zespole,

– rozwijanie kreatywności poprzez poszukiwanie rozwiązań zadań opartych na tekstach literackich,

– integrowanie uczniów poprzez wspólną zabawę i rywalizację.

1. Zakres tematyczny konkursu :

– informacje o życiu i twórczości Małgorzaty Musierowicz ( w zakresie wskazanym przez organizatorów),

– znajomość powieści Małgorzaty Musierowicz z cyklu Jeżycjada: „Szósta klepka”, „Kwiat kalafiora”, „Kalamburka”.

1. Przebieg konkursu:
  2. a) Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas siódmych i ósmych: ze szkoły mogą być dwie drużyny trzyosobowe.
  3. b) Konkurs składa się z dwóch części:

Pierwsza część to indywidualne pisanie testu dotyczącego życia Małgorzaty Musierowicz i bohaterów w/w powieści.

W części drugiej każda drużyna wykonuje szereg zadań, podczas których powinna wykazać się znajomością konkursowych tekstów, pomysłowością i umiejętnością pracy w grupie.

Przykładowe konkurencje:

-łączenie charakterystycznych cytatów z postaciami, zdarzeniami, utworami.

– kalambury,

– wyszukiwanie nieprawdziwych informacji w podanych fragmentach tekstu,

– tworzenie tekstów,

– zadanie niespodzianka,

– na podsumowanie: lista pytań. Przykładowe pytania zostaną udostępnione wszystkim drużynom na etapie przygotowań.

Każda konkurencja będzie punktowana przez niezależne jury.

Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwyższą ilość punktów. W razie wątpliwości przewidywana jest dogrywka.

1. Terminarz:

Organizatorzy czekają na zgłoszenia drużyn i ich opiekunów oraz  podpisaną przez rodziców klauzulą RODO w Miejskiej Bibliotece Publicznej

do 19 listopada br.

Do współpracy zapraszamy nauczycieli języka polskiego i bibliotekarzy.

Turniej konkursowy odbędzie się 3 grudnia 2019 r. o godzinie 9.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Hożej 7. Przewidywany koniec spotkania godzina 13.00.

1. Nagrody:

Organizatorzy przygotowują nagrody i upominki oraz okolicznościowe dyplomy dla wszystkich uczestników