Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce zatytułowane „Na dworcach, w pociągach i tramwajachˮ miały miejsce 8 grudnia 2019 roku w lokalu Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej Augustowskich Placówek Kultury.
Autorzy przedstawionych w zbiorku wierszy prowadzą czytelników w różne krainy i miejsca. Opisują podróże oraz przygody prawdziwe i wyimaginowane. Dzielą się własnymi uczuciami i wrażliwością, uchylają rąbka swoich tajemnic i przeżyć. Opowiadają o tym bezpośrednio lub wcielają się w tzw. podmiot liryczny, za którym próbują się ukryć przed czytelnikiem. Można ich spotkać w pociągach i tramwajach różnych relacji, zarówno w Polsce i poza jej granicami, na dworcach bezimiennych, tych jest w wierszach najwięcej, ale i konkretnych. W poetyckiej podróży zatrzymują na chwilę uwagę czytających na Augustowie, Bydgoszczy, Czyżewie, Gdyni, Ełku, Krakowie, Łodzi, Prostkach, Rzeszowie, Sieradzu, Sosnowcu, Suwałkach, Szepietowie, Warszawie, Wolsztynie, ale też na dalekiej Syberii i jeszcze dalszym Nowym Jorku. Nie obywa się bez dylematów moralnych, satyry na nas samych, przywoływania strzępków przeżytego życia, historii wciąż trudnej do zrozumienia i zapomnienia, ziszczonych marzeń, niekoniecznie zgodnych z pragnieniami, przypadkowych spotkań i rozmów, które zniechęcają ludzi do siebie, ale i takich, które pozwalają uwierzyć w przyjaźń i sens podróżowania. Często pociągi i dworce w ich wierszach są symbolami ludzkiego życia, niekoniecznie szczęśliwego i spełnionego. Czasem przypomnieniem śmierci. Można przeglądać się w nich niby w lustrach. Na dworcach, w pociągach i tramwajach, tak jak w życiu, chwile dobre przeplatają się ze złymi. Są one świadkami spotkań, rozstań i porażek życiowych, doświadczeń złożoności świata, a niekiedy opowieści, gdzie przeróżne perypetie kończą się, nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt, dobrze niczym w bajce.
Przewodnikami po tych poetycko-psychologicznych, z elementami historyczno-geograficznymi, przestrzeniach są: Irena Batura, Alicja Bolińska, Grażyna Cylwik, Józefa Drozdowska, Katarzyna Grabowska, Krystyna Gudel, Teresa Kaczorowska, Regina Kantarska-Koper, Lucyna Karna, Bożena Klimaszewska, Czesław Kowalewski, Urszula Krajewska-Szeligowska, Celina Mieńkowska, Anna Moczek, Zofia Piłasiewicz, Joanna Pisarska, Jan Saczko, Jerzy Sikora, Irena Słomińska, Kazimierz Słomiński, Leonarda Szubzda, Krystyna Walicka, Piotr Waldemar Wiśniewski, Ewa Jolanta Wojtków, Małgorzata Zachorowska-Falicka, Krystyna Zawadzka, Janina Osewska, Waldemar Pieńkowski i Lucyna Jakubiak Poręba.
Tomik rozpoczynają wiersze Ireny Batury i Alicji Bolińskiej, oba z podtekstem moralnym. Pierwszy refleksyjny, napisany w formie rozmowy prowadzonej między pasażerami w pociągu, drugi − ostry niczym żyletka − jest ciętą satyrą na społeczeństwo polskie. Zbiorek zamyka wiersz autorstwa Lucyny Jakubiak Poręby. To ballada opowiadająca o romansie, który kończy się, jak wiele z takich przygód, przegraną obu stron. Myślę, że nadaje się świetnie na tekst piosenki. Może pokusi się ktoś do napisania muzyki?
Akwarela przedstawiająca tramwaj na tle dawnej Łodzi (na okładce, karcie tytułowej i przekładce przed wierszami opowiadającymi historie z tramwajami) jest autorstwa Barbary Milanowskiej. Zdjęcia, które są na pozostałych przekładkach, wykonałam sama. Tomik wierszy opracowałyśmy z Leonardą Szubzdą, zaś wydrukowała go Krystyna Bakuniewicz. Logo Niedzielnych Pogwarek Poetyckich przy Herbatce i plakat na spotkanie zaprojektowała Renata Rybsztat.
Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam w realizacji spotkania i tomiku. Zachęcam do lektury wierszy.
Do zbiorku dołączona jest wkładka z pracami malarskimi Barbary Milanowskiej. Koniecznie trzeba je zobaczyć.
Na wystawie można było oglądać inne prace malarki: akwarele i grafiki wykonane w technice wklęsłodruku.
Józefa Drozdowska, zdj. Krzysztof Anuszkiewicz i J.D.