Spotkanie autorskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską

Ostatni miesiąc roku w naszej bibliotece rozpoczął się bardzo literacko. Pierwszego dnia grudnia gościliśmy znaną młodzieży pisarkę i dziennikarkę prasowo-telewizyjną Małgorzatę Karolinę Piekarską, zakochaną w rodzinnej Warszawie i historii tego miasta. Jej pasją jest także genealogia rodzinna. Biorącym udział w spotkaniu uczniom augustowskich klas gimnazjalnych pisarka opowiadała natomiast o swojej dotychczasowej twórczości literackiej. Później był czas na pytania, luźne rozmowy, podziękowania, autografy i pamiątkowy wpis do kroniki bibliotecznej.
Powitana przez panią kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie, Małgorzatę Pieńczykowską, autorka przybliżyła zgromadzonej młodej widowni swój dorobek pisarski, skupiając się na książkach skierowanych do nastoletniego czytelnika. A znaleźć tutaj można i powieści przygodowo-detektywistyczne („Tropiciele”, „Czucie i Wiara czyli warszawskie duchy”), i poruszające temat tolerancji dla drugiego człowieka i cierpienia przemycanych dzikich zwierząt („Dzika”), jak również książki „typowo” młodzieżowe opowiadające o szkolnej codzienności gimnazjalistów („Klasa pani Czajki” i jej kontynuacja „LO-teria”) – pierwszych miłościach, przyjaźniach, walce z kompleksami i pokonywaniu swoich słabości. Oprócz książek dla dzieci i młodzieży Małgorzata Karolina Piekarska opublikowała także dokumentalną książkę „Dziewiętnastoletni marynarz” (zbiór listów ucznia szkoły morskiej, jej stryjecznego dziadka Zbigniewa Piekarskiego) oraz wraz z nieżyjącym ojcem Maciejem Piekarskim książkę w formie osobistego reportażu „Syn dwóch matek”, poświęconą zagładzie Zamojszczyzny w czasie II wojny światowej. Jest również autorką „Kursu dziennikarstwa dla samouków”, zdarza się jej „popełnić” także wiersz czy scenariusz do sztuki teatralnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i polskiej sekcji IBBY.
Małgorzata Karolina Piekarska zadebiutowała natomiast w 1986 roku na łamach miesięcznika społeczno-literackiego „Okolice” czterema opowiadaniami. Przez lata współpracowała z różnymi redakcjami prasowymi: m.in. publikowane w latach 1998–2005 na łamach czasopisma Cogito felietony „Wzrockowisko” ukazały się drukiem jako książka, a na łamach Victora gimnazjalisty ukazywały się w odcinkach wspominane już powieści „Klasa pani Czajki”, „Tropiciele” i „Dzika”. W latach 1996-2017 współpracowała z TVP, gdzie emitowane były jej reportaże.
Z augustowską młodzieżą pisarka podzieliła się historią o początkach swojej przygody z pisaniem, dlaczego właśnie wybrała taką drogę życiową, opowiadała skąd czerpie natchnienie… – Mimo, że mam na swoim koncie wiele programów i reportaży telewizyjnych w tym o Kaziku Staszewskim, o zespole TSA czy ulicznych grajkach to jednak pisanie jest tym co lubię robić najbardziej. Wszystko dlatego, że papier jest cierpliwy, a słowo od zawsze miało wielką moc. Przecież to ono było na początku – możemy przeczytać na stronie internetowej pisarki.