Spotkanie z Martą Fox

W dniu 22 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie miała przyjemność gościć znaną i cenioną powieściopisarkę, poetkę i eseistkę, Martę Fox. Spotkanie z młodzieżą z augustowskich szkół średnich i gimnazjów odbyło się w ramach działającego w naszej placówce Dyskusyjnego Klubu Książki.
Marta Fox jest znana młodzieży głównie ze swych bestsellerowych powieści „Magda.doc” i „Paulina.doc”, „Cafe Plotka”, „Iza Anoreczka” i „Iza Buntowniczka”, „Karolina XL” czy „Romeo zjawi się potem”, którymi podbiła serca nastolatek. Niedawno ukazała się jej ostatnia powieść „Idol”, o której między innymi mówiła podczas spotkania. Fani pisarki wiedzą, że autorka nie boi się sięgać po trudne tematy, w sposób otwarty i bezpośredni porusza problem dojrzewania, rozwichrzonych emocji, buntu wobec dorosłych i świata. Na kartach swoich książek wprowadza czytelnika w świat wrażliwej młodzieży poszukującej własnej drogi. Bohaterowie książek Marty Fox walczą o godność, swoje miejsce w życiu, poszukują akceptacji, tęsknią za przyjaźnią, miłością i często potrzebują wsparcia.
Augustowskiej publiczności zgromadzonej w gościnnych murach Osiedlowego Domu Kultury pisarka dała się poznać jako ciepła, serdeczna, zarażająca pozytywną energią osoba. Zabrała młodzież w podróż wspomnień – opowiadała o swoim domu rodzinnym, podlaskich korzeniach, o miłości do poezji, o początkach drogi pisarskiej i czerpaniu inspiracji do kolejnych powieści. Przyznała, że czuje się przede wszystkim poetką, choć jest autorką kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. Przeczytała kilka fragmentów z książki „Karolina XL” oraz poruszający wiersz ze swego najnowszego tomiku poetyckiego „Lacrimoza”, o którym mówi: „Wydanie tomu poezji to dla mnie święto. (…) Lacrimosa to: szloch bez łez, moja puszka Pandory, wszystko, co dla mnie ważne, wspomnienie emocji i pamięć, moje vanitas vanitatum. Jeszcze modlitwa, która o nic nie prosi.”
Pisarka odpowiadała na liczne pytania młodych czytelników. Nie zabrakło też chwili na indywidualne rozmowy w trakcie podpisywania książek przez autorkę.
Fanów twórczości Marty Fox oraz tych, którzy jeszcze nie mieli przyjemności zapoznać się z twórczością autorki zapraszamy oczywiście do Miejskiej Biblioteki Publicznej.