Podsumowanie konkursu „Bajki z mchu i paproci”

Hasło „Las kocha dzieci, bo dziecko nie śmieci!” wybrzmiało wielokrotnie z ust uczestników kolejnej edycji konkursu ekologiczno-literackiego pt. „Bajki z Mchu i Paproci”, który odbył się w naszej bibliotece 22 marca. Organizatorem zawodów było Koło Przewodników Turystycznych PTTK oraz Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat nad imprezą objęło Nadleśnictwo Augustów.

Nasz Oddział dla Dzieci tego dnia zamienił się w gwarny wiosenny las – przyfrunęły biedronki i pszczoły, przybył ślimak i przyleciał bocian. Imprezę poprowadziła pani Krystyna Korzeniewska, prezes Koła Przewodników Turystycznych PTTK w Augustowie. Dzielnie pomagali jej Żwirek i Muchomorek. Nad wszystkim czuwał natomiast Wielki Strażnik Puszczy, pan Karol Chodkiewicz wraz z pomocnicą, panią Wioletą Kuczkiewicz, reprezentujący Nadleśnictwo Augustów. Interesująco opowiedzieli oni dzieciom między innymi o nowych mieszkańcach Puszczy Augustowskiej – przybyłych w tym roku żubrach, o zwyczajach głuszcza, będącego symbolem Nadleśnictwa Augustów oraz o tym, czy wiosna już zawitała do Puszczy. Dzieci natomiast nauczyły dorosłych piosenki o lesie, która już stała się hitem podczas konkursu.

W szranki stanęło osiem drużyn z czterech augustowskich szkół podstawowych: SP nr 2 im. Z. Augusta, SP nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, SP nr 4 i SP nr 6. Zawodnikom dzielnie kibicowali szkolni koledzy o koleżanki. Rywalizacja była oczywiście emocjonująca. Zawodnicy musieli wykazać się swoja wiedza o zwierzętach zamieszkujących Puszczę Augustowską, rozwiązać krzyżówkę, poradzić sobie z rozsypanką wyrazową i złamać szyfr, popisać się talentem wokalnym i plastycznym. Zgranie i dobra współpraca całej trzyosobowej drużyny była kluczem do sukcesu.
Jury miało niełatwe zadanie wyłonienia zwycięzców, było też pełne uznania dla wiedzy dzieci. Ostatecznie zostały przyznane aż trzy pierwsze miejsca, które przypadły:
– Biedroneczkom ze SP nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w składzie: Zuzia Głoniatowska, Amelka Haraburda i Michał Gorajewski. Drużynę przygotowały panie Katarzyna Drozdowska i Elżbieta Granacka.
– Pracowitym Mrówkom ze SP nr 4 w składzie: Natalka Kniaziewicz, Nina Markiewicz i Damian Sewastynowicz. Drużynę przygotowała pani Elżbieta Puczyłowska.
– Leśnym Przyjaciołom ze SP nr 2 im. Zygmunta Augusta w składzie: Natalka Jurkiewicz, Asia Kucharska i Maciek Zagórski, przygotowani przez panią Małgorzatę Szleszyńską.
Drugie miejsce zajęły Zwariowane Owady ze SP nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w składzie: Hania Stankiewicz, Wiktoria Kozłowska i Franek Stankowski. Drużynę przygotowały panie Katarzyna Drozdowska i Elżbieta Granacka.
Trzecie miejsce przypadło Sprytnym Liskom ze SP nr 6 im. Armii Krajowej w składzie: Oliwka Wojciechowska, Emilka Kamińska i Mateusz Bieliński. Drużynę przygotowała pani Jolanta Potapowicz.
Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi – pięknymi albumami o tematyce przyrodniczej.
Organizatorzy dziękują Nadleśnictwu Augustów i nadleśniczemu Wojciechowi Szostakowi za objęcie patronatu nad konkursem i ufundowanie nagród.
Dziękujemy także paniom nauczycielkom, które przygotowały swoich podopiecznych do konkursu i uczniom za piękne przebrania i kibicowanie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wiedzy i zaangażowania. Do zobaczenia za rok!

-Miejska Biblioteka Publiczna –