Spotkanie z poetką i malarką Utą Przyboś

APK-Miejska Biblioteka Publiczna i Janina Osewska zapraszają na spotkanie autorskie z poetką i malarką Utą Przyboś w ramach cyklu Kawiarenka Literacka.

Uta Przyboś. Malarka i poetka. Zaczęła studiować matematykę, ale ukończyła malarstwo – najpierw w Brukseli, potem w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Maluje cykle prac między innymi „Odejścia”, „Konie Apokalipsy”, „Ikonostas Krymski”, „I ching”, „Nosorożce GMO”. Stosuje różne techniki, głównie olej, pastele olejne, tusze. Wystawiała w Polsce i zagranicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Belgii, Anglii i Luksemburgu.

Wiersze pisze od 2004 roku. Debiutowała w „Odrze”. Publikowała także w „Akcencie”, „Kwartalniku Świętokrzyskim”, „Migotaniach”, „Okolicy Poetów”,  „Toposie”, „Twórczości”, „Więzi”, „Wyspie”. Publikowała wywiady i recenzje w poznańskim ”Arkuszu”.

 

Autorka tomów poetyckich Nad wyraz (2007), A tu tak (2009), Stopień (2012)  Prosta (2015) i Tykanie (2018).

Laureatka Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (2016 rok), nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” (2016 rok) oraz finalistka Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego (2016 rok) za tom „Prosta”.  Nominowana do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego (2019 rok) za tom „Tykanie”.

Córka Juliana Przybosia, który poświęcił jej cykl pt. „Wiersze dla Uty” (1970 rok) w tomie „Wiersze i obrazki”  i zawierał również rysunki Uty Przyboś.