Spotkanie z Barbarą Kosmowską

Barbara Kosmowska – powieściopisarka i poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Choć w swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych to najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Z augustowską młodzieżą spotkała się w piątek, 20 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie.
Spotkanie było dobrą okazją do zapoznania się z pisarką, która przywitała publiczność uśmiechem i dała się poznać jako serdeczna, pogodna i skromna osoba. Opowiadała o swoim dzieciństwie, wschodnich „korzeniach”, miłości do kartaczy i kiszki ziemniaczanej, o babci, która pokazywała jej książki obłożone wojennym zwyczajem w folię i zaprowadziła do biblioteki, o życiu w rodzinnym Bytowie, o pokoju „bez kabli”: bez komputerów, telefonów… i ucieczce w świat bohaterów literackich, do innego życia. Przybliżyła też młodzieży tematykę swoich powieści skierowanych do młodego czytelnika: „Obronić królową, „Niechciana”, Samotni.pl”, „Buba”, „Niebieski autobus”, „Pozłacana rybka”. Odpowiadała także na pytania publiczności: o autorytety literackie, o inspiracje, o ulubione książki.
Barbara Kosmowska nazywana jest mistrzynią psychologicznych portretów. Pisze o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach i sprawach trudnych, które odnoszą się do codziennego życia (m.in. rozwód rodziców, choroba, niechciana ciąża, samotność w tłumie, rodzinie), gdzie nie ma łatwych rozwiązań i dobrych odpowiedzi. Jej powieści są bardzo emocjonalne, wzruszają, stawiają ważne pytania i skłaniają do refleksji. W twórczości Barbary Kosmowskiej przewija się wątek problemów w komunikacji międzypokoleniowej – niedoskonali rodzice, nie radzący z własnym życiem, w jaki sposób mogą wesprzeć swoje dzieci w trudnej sztuce wchodzenia w dorosłość. Pisze o drzemiącej w każdym człowieku potrzebie przyjaźni, miłości i akceptacji.
Za swoją twórczość pisarka była wielokrotnie nagradzana. Jest laureatką pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za książkę „Teren prywatny”. Jej powieść dla nastolatek „Buba” wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, „Pozłacana rybka” została wyróżniona przez IBBY tytułem Książki Roku 2007, a także I miejscem w Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren. Kolejna powieść, „Kolorowy szalik” był nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Za książkę „Niezłe ziółko” otrzymała nagrody Książka przyjazna dziecku i Żółta ciżemka. W 2015 roku otrzymała statuetkę „Guliwer w krainie liliputów” – nagrodę przyznawaną przez czasopismo „Guliwer” za całokształt twórczości.