Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

O tym, że język polski nie jest taki trudny jak się powszechnie wydaje i że zabawa słowem może sprawiać dużo radości przekonywała najmłodszych czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie pani Agnieszka Frączek, autorka popularnych książek dla dzieci.

Spotkanie autorskie z twórczynią literatury dziecięcej odbyło się w czwartek, 11 maja, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjnych Klubów Książki. Była to druga wizyta lubianej przez dzieci pisarki w Augustowie. Licznie przybyłe pięcio- i sześciolatki z augustowskich przedszkoli były zachwycone, kiedy autorka z pasją i z wielkim poczuciem humoru czytała fragmenty swoich książek i chętnie odpowiadała na liczne pytania. Wraz ze słoniem i kotem, bohaterami wierszyków, autorka przestawiała meandry języka polskiego. Rozbawiła młodą publiczność między innymi opowieścią o kocie, który nocą zakradał się do lodówki w poszukiwaniu smacznych kąsków.

Przedszkolaki to bardzo wymagająca widownia. Jednak Agnieszka Frączek błyskawicznie nawiązała kontakt z dziećmi i sprawiła, że atmosfery na spotkaniu mógłby jej pozazdrościć niejeden pisarz. Autorka przyznała, że pisząc teksty dla najmłodszych zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, zachęcić do czytania i zarazem nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. Jednym z ciekawszych momentów spotkania było pokazanie dzieciom drogi jaką musi przebyć książka od pomysłu do czytelnika. Dzieci kolejno wcielały się w osoby odpowiedzialne za jej powstanie: autora, ilustratora czy redaktora. Po ciekawym, pełnym pytań (zarówno ze strony publiczności jak i pisarki) spotkaniu autorka z chęcią rozdawała dzieciom autografy.
Agnieszka Frączek jest językoznawcą, germanistką i leksykografem. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka, Literatura 2008) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne oraz Struś na cisie i inne fisie). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.
APK-MBP