Przedstawienie „Pchła Krętaczka”

pchła krętaczka

Na przezabawną opowieść z morałem o bardzo eleganckiej małej Pchełce i jednocześnie wielkiej psotnicy najmłodszych czytelników zaprosiła w dniu 21 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie. Pełne zwrotów akcji przedstawienie pt. „Pchła Krętaczka” w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych „Krak-Art”

w Krakowie przypadło młodym widzom do gustu, o czym świadczyły roześmiane buzie w trakcie występu.

Spektakl teatralny, będący adaptacją wiersza Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka’, to opowieść o małej pchełce lubiącej płatać figle wszystkim i z wszystkiego. Tytułowa bohaterka próbuje przekonać Kotka, że jest groźna i boją się jej inne zwierzęta, Słoniowi obiecuje małżeństwo, nie zamierzając dotrzymać słowa, a kelnera Świnkę z cukierni oszukuje nie płacąc za zjedzone słodycze. Jej wybryki ukróca wreszcie sędzia Piesek, który uświadamia niesfornej pchełce, że ta źle postępuje, swoim zachowaniem krzywdząc innych i nakłada na nią zasłużoną karę. Skruszona Pchła obiecuje poprawę, radząc jednocześnie dzieciom na widowni, by nie popełniały jej błędów ale były zawsze miłe, serdeczne i szczere a z pewnością spotkają się z sympatią otoczenia.

Przedszkolaki, które przybyły do Osiedlowego Domu Kultury, oglądały przedstawienie z dużym zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy. Najodważniejsi widzowie, a tych nie brakowało, mieli możliwość poczuć się choć przez chwilę jak aktorzy, biorąc aktywny udział w tanecznych zabawach zaproponowanych przez wykonawców. Prześcigali się także w pomysłach, czasem bardzo oryginalnych, na ukaranie niesfornej Pchły Krętaczki. Ale jak to w bajkach bywa, historia zakończyła się pomyślnie.