Podsumowanie konkursu literatury fantastycznej

Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie po raz trzeci zaprosiła młodzież z Augustowa i powiatu augustowskiego do chwycenia za pióro i podjęcia się napisania opowiadania w nurcie literatury fantastycznej. Uroczyste podsumowanie konkursu pod nazwą „Opowiadanie fantasy i science fiction” połączone z wręczeniem nagród odbyło się 20 maja w Czytelni MBP przy ul. Hożej.

Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, do gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich z powiatu augustowskiego. Jego celem była popularyzacja literatury fantastycznej, rozwijanie wyobraźni i pobudzanie kreatywnego myślenia oraz doskonalenie umiejętności pisania.

Jury w składzie: Alicja Bajkowska, polonistka, pracownik Augustowskich Placówek Kultury, Małgorzata Pieńczykowska, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie oraz Szymon Teżewski, pisarz, autor powieści „Eteromanka” oraz opowiadań z gatunku fantastyki, nie miało łatwego zadania. Podkreśliło wysoki poziom nadesłanych prac. W swojej ocenie brało pod uwagę wartość merytoryczną opowiadań i ich zgodność z tematyką, poziom literacki oraz oryginalność i estetykę utworów. Pełną anonimowość autorów prac w procesie decyzyjnym zapewniały wymyślone przez nich godła.

Ostatecznie komisja konkursowa przyznała dwa pierwsze, dwa drugie i jedno trzecie miejsce:
– I miejsce zajęły
Kamila Bronakowska ze SP im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach i
Olga Chełmińska z I LO im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie
– II miejsce zajęły
Klaudia Gramacka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. G. Piramowicza w Augustowie i
Angelika Pomichter z II LO im. Polonii i Polaków na świecie w Augustowie
– III miejsce zajęła Agata Maliszewska z ZSO im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Organizatorów cieszy fakt, że niektórzy uczestnicy wracają, biorąc udział w kolejnych edycjach konkursu.

Uczestnicy tradycyjnie mogli liczyć na profesjonalną i konstruktywną opinię swoich prac. Pisarz Szymon Teżewski zaznaczał, że opowiadanie, wbrew pozorom, jest trudnym gatunkiem literackim. Tym bardziej docenia młodych autorów, którzy musieli zawrzeć całą historię na maksymalnie pięciu stronach maszynopisu. Chwalił młodzież za ciekawe pomysły, dobrze wykorzystane zabiegi literackie i stylizacje, za tempo akcji i dobre twisty, za spójność i konsekwencję w prowadzeniu fabuły. Udzielone rady przydadzą się z pewnością w dalszej drodze literackiej. Trzeba po prostu ćwiczyć swój talent poprzez pisanie… pisanie… pisanie. Dobrze jest też mieć zaprzyjaźnione osoby, które będą pierwszymi recenzentami naszych prac. Spotkanie było też okazją do podpytania pisarza o najbliższe plany literackie. Zdradził nam, że najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ukaże się jego kolejna powieść. Czekamy więc z niecierpliwością.

Wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom przygotowującym młodzież dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszego rozwijania w sobie talentu pisarskiego. Zapraszamy już dziś na przyszłoroczną edycję konkursu, w nieco rozszerzonej formie (o czym będziemy informować na bieżąco).

-MBP-