Narodowe Czytanie „Wesela”

2 września APK Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie już po raz piaty włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym roku, podobnie jak tysiące innych placówek w kraju i za granicą, wzięliśmy na warsztat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

O godzinie 11:00 sala Miejskiego Domu Kultury zamieniła się w weselną salę w podkrakowskich Bronowicach i przy dźwiękach muzyki, za pachnącym smalczykiem i ogórkami stole, rozpoczęło się czytanie i inscenizowanie wybranych scen z najsłynniejszego dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Cieszymy się, że w tym roku nasze zaproszenie do wspólnego czytania przyjęła wicestarosta powiatu augustowskiego Katarzyna Beata Sturgulewska oraz przedstawiciele różnych środowisk: Genowefa Balukiewicz, Tomasz Choroszewski, Józefa Drozdowska, Tomasz Miklas, Edyta Milanowska, Dariusz Ostapowicz, Barbara Ostaszewska, Izabela Piasecka, Henryka Rzepecka, Urszula Sieńkowska-Cioch, Dariusz Szkiłądź, Krystyna Walicka, Tadeusz Janusz Wierzbicki i Mirosław Zawadzki.

Do świata Wyspiańskiego tanecznym krokiem wprowadzili nas członkowie Zespołu Tańca Ludowego Bystry, którzy zaprezentowali się w podlaskim walczyku, a potem na dwie godziny staliśmy się częścią utworu, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie, ale śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że augustowska premiera „Wesela” miała miejsce właśnie 2 września w sali MDK-u.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce – po raz pierwszy także w Augustowie – odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytaliśmy kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza,  „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis”. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, do współpracy zaprosiliśmy augustowskie szkoły. Dzięki Bożenie Bendig i Teatrowi „Res Humanae”, działającym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, Drorocie Sikorze i uczniom Augustowskiego Centrum Edukacyjnego oraz Tomaszowi Choroszewskiemu i uczniom II Liceum Ogólnokształcącego, przygotowane przez nich inscenizacje harmonijnie łączyły się z czytanymiprzez naszych gości fragmentami dzieła – za co serdecznie dziękujemy.

Finałowa sekwencja, w której wszyscy – czytający goście i widownia, rozkołysali się w chocholim tańcu, była kwintesencją starań wszystkich, którzy zaangażowali się w tegoroczną akcję Narodowego Czytania. W tym momencie słowa szczególnej wdzięczności kierujemy do:

Joanny Denert – współautorki scenariusza, Haliny Poźniakowskiej – instruktorki Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”, za inaugurujący wydarzenie taniec i wypożyczenie ludowych strojów, Edyty Milanowskiej, Renaty Rybsztat, Izabeli Cembor i Muzeum Ziemi Augustowskiej, dzięki którym scenografia była „żywcem wyjęta” z Bronowic.

Dziękujemy także wszystkim, którzy przyszli posłuchać najsłynniejszego dzieła Stanisława Wyspiańskiego i stać się częścią tego – narodowego przecież – wesela. Liczymy na to, że spotkamy się także w przyszłym roku.

Do zobaczenia!

APK-MBP
Augustów

Autor zdjęć w galerii: Adam Bajkowski