„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” – warsztaty czytelnicze

W czwartek, 8 listopada w naszym Oddziale dla Dzieci gościliśmy uczniów klas piątych Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie na warsztatach czytelniczych „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”.  Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie, przeprowadzając spotkanie w naszym mieście, włączyła się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W oparciu o bardzo wzruszającą historię opowiedzianą przez Cezarego Harasimowicza w książce „Mirabelka” poruszaliśmy trudne, lecz bardzo ważne z punktu widzenia historii naszego kraju tematy. Rozmawialiśmy o wojnie, getcie, o życiu w okupowanym kraju. Przybliżyliśmy dzieciom osobę Ireny Sendlerowej, jej bohaterską postawę (rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej) Razem zastanawialiśmy się jak należy rozumieć słowa zapisane w Talmudzie: „Tam, gdzie nie ma ludzi, staraj się być człowiekiem”. Nawiązaliśmy do lokalnej historii, omawiając losy augustowskich Żydów. Zajęciom towarzyszyła prezentacja judaików ze zbiorów Muzeum Ziemi Augustowskiej. Uczestnicy, pracując w grupach z mapą miasta, poznawali także miejsca, które pamiętają czasy lub świadczą o istnieniu społeczności żydowskiej w Augustowie. Zaznaczyliśmy jak ważna jest niepodległość i ile trudu kosztowało nasz kraj odzyskanie wolności. Uczniowie stworzyli drzewo, na którego liściach składali życzenia dla Niepodległej Polski.

Na zakończenie spotkania poczęstowaliśmy naszych gości drożdżówką z dżemem i sokiem  mirabelkowym.

Organizatorką ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki.