Biblioteka to miejsce, gdzie można po prostu miło spędzić czas. O każdej porze. Przekonały się o tym dzieci, które zechciały (niektóre nie po raz pierwszy) spędzić noc z 5 na 6 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie. Wszystko w ramach V Nocy Bibliotek – ogólnopolskiej akcji czytelniczej promującej biblioteki i czytelnictwo w niekonwencjonalny sposób. Imprezą towarzyszącą było IX Nocne Czytanie Książek, czyli czytanie fragmentów ulubionych utworów literackich przez najmłodszych sympatyków naszej biblioteki.
Po wniesieniu śpiworów, materacy i plecaków, znalezieniu wygodnego miejsca do spania w czytelni bibliotecznej i rozłożeniu całego ekwipunku można było przystąpić do działań nie mniej atrakcyjnych. Bawiliśmy się głośno i radośnie w myśl hasła przewodniego V Nocy Bibliotek: „Znajdźmy wspólny język”. Pani Żaneta Malesińska z Tęczowego Studia Zabawa Fantazja przygotowała moc zadań nie tylko dzieciom. Do wspólnej zabawy zaprosiła też rodziców, którzy bawili się nie mniej ochoczo od swych pociech. Rodzice mogli też zagrać we „Flirt z Markiem Hłaską”, czyli flirt literacki z cytatami z twórczości pisarza.
Wieczór rozpoczęliśmy od rozgrzewki – słodkiej gimnastyki buzi i języka. Później zastanawialiśmy się, co nas łączy i szukaliśmy sposobów na porozumienie: międzypokoleniowe, międzynarodowe i międzyludzkie. Były więc słowne łamigłówki, kalambury, krzyżówki, zagadki, rozsypanki wyrazowe, gry sprawnościowe, wymagające współdziałania i dobrej komunikacji czy znajomości języków obcych. Dzieci przekonały się, że wspólny język to też taniec, gesty, uczucia a „z języków najtrudniej nauczyć się wspólnego języka”, jak pisał Aleksander Kumor.
Obowiązkowym, i bardzo lubianym przez uczestników, punktem programu jest nocne czytanie książek. W tym roku odbyło się w naszej bibliotece już po raz dziewiąty. W nastrojowej scenerii, w kręgu „ogniska” dzieci czytały fragmenty ulubionych utworów literackich. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się także nocne projekcje filmowe, które corocznie odbywają się podczas Nocy Bibliotek. Punktualnie o północy w czytelni zamienionej w salę kinową film rozpoczynają oglądać i dzieci, i rodzice. Tradycyjnie, najwytrwalsi okazują się najmłodsi – śledzą losy filmowych bohaterów do końca, pozwalając rodzicom spokojnie pospać.
Na zakończenie wspólnej przygody w bibliotece uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek i słodką niespodziankę.
Serdecznie dziękujemy naszej „etatowej” wolontariuszce Julii Piotrowicz, na której pomoc mogliśmy liczyć i tym razem. Dziękujemy również rodzicom, którzy bardzo pomogli w sprawnym przebiegu imprezy i aktywnie uczestniczyli w zabawie. I oczywiście Żanecie Malesińskiej, która swoją energią i głową pełną pomysłów sprawia, że nasze Noce Bibliotek są wyjątkowe. A przede wszystkim dziękujemy dzieciom, naszej wspaniałej drużynie uczestników.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i do zobaczenia w przyszłym roku na jubileuszowym, dziesiątym Nocnym Czytaniu Książek.