(anty)Walentynki Na Krechę
To już 6 edycja akcji (anty)Walentynkowej, której kolebką jest Poznań, a inspiratorami twórcy związani z Grupą Literyczną Na Krechę. W tym roku także w Augustowie będzie można „natknąć się” na pocztówki walentynkowe w 75 wzorach, stworzone pod okiem Łucji Dudzińskiej. Pocztówki są kompilacją wierszy, obrazów, zdjęć, grafik, rysunków wszystkich chętnych twórców oraz zaprzyjaźnionych artystów i poetów.
Literacko-artystyczne kartki to nie tylko odpowiedź na komercję i wszędobylski „serduszkowy” kicz walentynkowy, a przede wszystkim zachęta do tego, by sięgnąć do poezji. Dlatego (anty)Walentynki Na Krechę wychodzą ze sztuką na ulice, do zakładów usługowych, do pubów i bibliotek, bo sztuka daje przyjemność.
Chcemy o tym przypomnieć dzieląc się wierszami w miejscach publicznych. Autorskie literacko-artystyczne pocztówki dostaniecie Państwo w dniach 14-17 lutego także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie – Zapraszamy!
***************************************************************
********************************************************
W bibliotece będzie się działo :
24.01 wtorek
11:00 – „Ferie językowe z Kenn’ym” – zabawy z językiem angielskim na wesoło”. cz.1
– MBP ul. Hoża 7. Oddział dla Dzieci, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
26.01 czwartek
11:00 – „Zimowe zabawy w Bajkolandii” – zajęcia plastyczne cz.1
– MBP ul. Hoża 7. Oddział dla Dzieci, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
11:00 – „Opowieść o jeżach” – zajęcia literacko-plastyczne
– MBP Filia Biblioteczna nr 2, ul. Komunalna 2, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
27.01 piątek
11:00 – „Witajcie w naszej bajce” – spektakl dla dzieci propagujący czytanie książek
– Osiedlowy Dom Kultury, ul. Hoża 2B, ilość miejsc ograniczona, wstęp 5 zł, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
28.01 sobota
12:00 – „Zimo zabaw się z nami” – zabawy animacyjno-sportowe
– MBP ul. Hoża 7. Oddział dla Dzieci, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
31.01 wtorek
11:00 – „Strażacy gaszą gorące zajęcia w bibliotece” – spotkanie ze strażakami OSP Lipowiec, wspólna budowa wozu strażackiego
– MBP ul. Hoża 7. Oddział dla Dzieci, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
1.02 środa
11:00 – „Ferie językowe z Kenn’ym” – zabawy z językiem angielskim na wesoło. cz.2
– MBP ul. Hoża 7. Oddział dla Dzieci, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
2.02 czwartek
11:00 – „Zimowe zabawy w Bajkolandii” – zajęcia plastyczne cz.2
– MBP ul. Hoża 7. Oddział dla Dzieci, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
3.02 piątek
11:00 – „Opowieść o kotach” – zajęcia literacko-plastyczne
– MBP Filia Biblioteczna nr 2, ul. Komunalna 2, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
4.02 sobota
12:00 – „Tańce i hulańce w pałacu Królowej Zimy” – bal karnawałowy z bajkowymi postaciami
– MBP ul. Hoża 7. Oddział dla Dzieci, ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, zapisy MBP, tel. 87 643 39 22
**********************************************************************************
Już czwarty raz Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie włączyła się w prezydencką akcję Narodowego Czytania. W minioną sobotę (3 września) w Miejskim Domu Kultury zaproszeni goście, uczniowie i mieszkańcy miasta, wzorem pary prezydenckiej w Ogrodach Saskich, czytali najpopularniejszą powieść Henryka Sienkiewicza – „Quo vadis”.
Sala Miejskiego Domu Kultury na ten jeden dzień, za sprawą dekoracji, zamieniła się w komnatę pałacu Nerona, w której wybrzmiały wersety Sienkiewiczowskiej powieści.
Czytanie „Quo vadis” w Augustowie rozpoczęli przedstawiciele lokalnych władz – burmistrz Wojciech Walulik, starosta powiatowy Katarzyna Sturgulewska i marszałek województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk. Włodarze wraz z Tadeuszem Wierzbickim, Dariuszem Ostapowiczem i Ewą Wojtków przeczytali pierwszą -z dwunastu- część adaptacji powieści przygotowanej specjalnie na Narodowe Czytanie przez Tomasza Burka. W kolejnych trzech częściach zaprezentowali się: Janina Osewska, Janusz Sowiński, Barbara Koronkiewicz, Barbara Ostaszewska, Mirosław Sienkiewicz, Genowefa Balukiewicz, Małgorzata Mikos, Beata Żukowska, Joanna Jaśko, Henryka Rzepecka, państwo Faliccy, Aneta Leszczyńska, Alicja Kędzierska, Józefa Drozdowska i Krystyna Korzeniewska.
Czytanie nie było jedynym punktem sobotniej imprezy. W akcję Narodowego Czytania włączyły się również augustowskie szkoły, których uczniowie przygotowały inscenizacje teatralne wybranych fragmentów. Najpopularniejsze zdanie powieści – „Quo vadis, domine?!” wybrzmiało za sprawą licealistów z II LO, przygotowanych przez Tomasza Choroszewskiego, zaś dzięki uczniom Gimnazjum nr 2, pod kierunkiem Ewy Chodacz, poznaliśmy Nerona jako niespełnionego artystę, żądnego pochwał i zachwytów. Uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych, przygotowani przez Joannę Denert, opowiedzieli o okrutnym obliczu Nerona i płonącym Rzymie, a uczniowie Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, przygotowani przez Dorotę Sikorę, przypomnieli postać Chilona Chilonidesa. Artystyczną część Narodowego Czytania zamknął opowieścią o miłości Ligii i Winicjusza teatr „Res Humanae” działający, pod kierunkiem Bożeny Bendig, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących.
Wspólnie przenieśliśmy się do stolicy Cesarstwa Rzymskiego z początku naszej ery, by nie tylko chłonąć piękno twórczości Sienkiewicza, ale i czerpać przyjemność z jej czytania. Wspólnego czytania.
APK Miejska Biblioteka Publiczna dziękuje państwu Dorocie i Marcinowi Choroszewskim z Palarni Kawy LaKafo za przepyszną kawę, którą serwowali uczestnikom imprezy w przerwach między czytaniem oraz paniom Annie Stankiewicz ze sklepu Bibeloty i Klejnoty i Ewie Jurewicz, właścicielce kwiaciarni Re Rose za użyczenie materiałów do przygotowania dekoracji, o którą zadbały Renata Rybsztat i Izabela Cembor.
Fotorelacja w zakładce galeria.
************************************
Przeczytaliśmy 7478 stron
APK – Miejska Biblioteka Publiczna
i
Zespół Szkół Społecznych STO w Augustowie
zapraszają na
JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM
ogólnopolską akcję czasopisma BIBLIOTEKA W SZKOLE
ustanowienia rekordu czytania w jednym momencie.
Celem tej akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży , inicjowanie czytania oraz pokazanie nieczytającym uczniom , że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników
Zapraszamy wszystkich, nie tylko uczniów, do przyłączenia się do tej akcji.
Kiedy : 10 czerwca godz. 10.00
Gdzie: Plac przed Miejską Biblioteką Publiczną , ul. Hoża 7
Każdy przynosi do czytania własną książkę.
***********************************************************************
W sobotnią noc 4 czerwca do północy, Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie otworzyła swe podwoje dla najmłodszych i dorosłych czytelników. Już po raz szósty mali miłośnicy książek spotkali się na nocnym czytaniu.
Była to okazja nie tylko do wspólnego czytania ulubionych bajek, ale do przeżycia przygody o nieco kryminalnym zabarwieniu z Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai, bohaterów książki „Tajemnica cyrku” oraz odkrycia drobnych sekretów, jakie kryją się między bibliotecznymi regałami. Ponadto, pod okiem specjalistów z Urodziny u Rodziny – Ewa Dańska, zorganizowano dzieciom zabawę cyrkowymi rekwizytami oraz krótki kurs żonglerki i sztuki magicznej. Nie zabrakło także fizycznej aktywności. Dzieciaki pokazały, że zasługują na miano prawdziwych detektywów i zdobyły odznaki. A potem wszyscy wspólnie oglądali bajkę o sympatycznym i przyjaznym niedźwiedziu.
Tej nocy także dorośli nie nudzili się w bibliotece – skorzystali z abolicji i mogli zwrócić książki przetrzymane, bez opłacania kar. Prócz tego wypożyczali książki, korzystali z czasopism dostępnych w czytelni, a byli również tacy, którzy korzystali nocą z komputerów udostępnianych czytelnikom. Gwoździem „dorosłego” programu była jednak video-konferencja z prof. Jerzym Bralczykim, bo MBP po raz drugi włączyła się w II edycję Nocy Bibliotek, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Wolno czytać!”.
Łącznie z atrakcji przygotowanych przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej skorzystało około 30 dzieci i dorosłych.
patrz – zdjęcia w galerii
**************************************************
Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza
dzieci, młodzież i nauczycieli
na zajęcia „Maj z Książką”
Proponujemy następujące zajęcia:
3 – 4 latki „Bawimy się kolorami”
5 – 6 latki „Zabawy paluszkowe”
Kl. ”O” – „Zabawy paluszkowe””
Kl. I – II „Na kłopoty z pamięcią pan Hilary”
Kl. III – IV „Czarny kot i inne przesądy”
Kl. V – VI „Poszukiwacze zaginionej książki”
Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna:
– „Moja wierna mowo, służyłem tobie „ – spotkanie z Czesławem Miłoszem – lekcja biblioteczna
– „Katalog on-line w programie bibliotecznym Mak Plus” – nabywanie umiejętności posługiwania się programem Mak Plus – lekcja biblioteczna
– „Pejzaż z Agnieszką Osiecką – słowa malowane dźwiękiem” – prezentacja multimedialna
– „Czytaj – zobacz więcej” – lekcja o bibliotece, książkach i czytaniu
Zajęcia będą odbywały się od 4 do 31 maja 2016 r.
Każdą wizytę prosimy wcześniej uzgodnić telefonicznie – nr tel. 87 643 39 22.
Zapraszamy do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki, jak również uczestniczenia w innych formach pracy kulturalno-oświatowej prowadzanych przez naszą placówkę. Aktualne kalendarium imprez można znaleźć na naszej stronie: www.biblioteka.augustow.pl
****************************************
*****************************************************************************
Nudołamacz – ferie w mieście
25 stycznia, 10:00 – Zajęcia plastyczne, Miejski Dom Kultury;
26 stycznia, 09:00 – Zajęcia plastyczne, Miejski Dom Kultury;
26 stycznia, 11:00 – „Opowieści starego kredensu” Teatr pod Orzełkiem,Osiedlowy Dom Kultury – wstęp 5 zł; org. Miejska Biblioteka Publiczna
27 stycznia, 10:00 – Zajęcia plastyczne, Miejski Dom Kultury;
28 stycznia, 12:00 – Warsztaty plastyczne – Lekcja kleksografii, Miejska Biblioteka Publiczna, wstęp 5 zł;
28 stycznia, 11:00 – Opowieści o zwierzętach połączone z zabawą – „O krowach”, Filia Nr 2, ul. Komunalna – prowadzenie p.Józia Drozdowska
*****************************************************************************
2015
**************************************************************************
Andrzejkowa zabawa w Bibliotece dla Dzieci
Kto powiedział, że wróżenie musi odbywać się wieczorem?
W sobotę, 28 listopada, w samo południe Biblioteka dla Dzieci zmieniła się
w czarodziejskie miejsce. Nie lano wprawdzie wosku, ale nie brakowało innych wróżb, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Można było poznać imię swojej sympatii, dowiedzieć się, że czeka nas daleka podróż lub wspaniała przyszłość.
Wykorzystano najróżniejsze rekwizyty: karty, serduszka, filiżanki, ilustracje kwiatów,
buty itp.
Wróżbom towarzyszyły konkursy, zabawy i tańce – łamańce. W ten dzień nikt nie podpierał ścian. Każdy chciał wziąć udział chociaż w jednym konkursie. Przy rytmiczne muzyce, wśród śmiechów szybko minął czas.
Tylko minki najmłodszych uczestników mówiły, że mają niedosyt zabawy.
Ale nie ma się czym przejmować – za rok znów Bibliotekę ogarnie andrzejkowa magia.
************************************************************************
Urodziny Pluszowego Misia
w Bibliotece dla Dzieci
Po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Jak na urodziny przystało było dużo gości, dużo zabaw, tańców i mnóstwo śmiechu.
Byliśmy u Misia Uszatka, który przypomniał nam swoją historię i zaprosił do zabawy
przy piosence „ Jadą, jadą misie”. Razem z Misiem Remisiem tańczyliśmy
i śpiewaliśmy „Stary niedźwiedź mocno śpi…” oraz przeszliśmy test sprawnościowy.
Natomiast Kubuś Puchatek nauczył nas swojej ulubionej wyliczanki i sprawdził znajomość bajek i baśni zadając dzieciom zagadki i bardzo trudne pytania.
Dzieci doskonale poradziły sobie z wszystkimi zadaniami, które przygotowały pluszowe Misie. Na zakończenie tej uroczystości Pluszowy Miś poczęstował wszystkich milusińskich słodkościami. Z dobrymi humorami i z szerokimi uśmiechami dzieci opuściły Bibliotekę, która na to święto zamieniła się w Misiolandię.
**************************************************************
Korowód Baśniowych Postaci
Pretekstem do zorganizowania kolejnej czytelniczej imprezy w Zespole Szkół Społecznych STO w Augustowie był – obchodzony 5 listopada- Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To piękne święto, stało się okazją do przypomnienia młodym czytelnikom baśni ze światowego kanonu, które niestety coraz rzadziej królują w świecie dziecięcej wyobraźni, skutecznie wypierane przez filmowe historie dla maluchów.
Na wspólne zaproszenie szkoły społecznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej uczniowie ze szkół Powiatu Augustowskiego w Białobrzegach, w Janówce, Kolnicy, Lipsku, Nowince, Rutkach i Sztabinie przybyli na „Korowód Baśniowych Postaci”. Wszystkie zadania i zabawy tego dnia nawiązywały do wskazanych wcześniej tekstów H. Ch. Andersena, braci Grimm i Ch. Perrault. Aby dostać zestaw pytań, trzeba było złowić na wędkę złotą rybkę, potem były puzzle z postaciami bajkopisarzy, listy z fałszywymi informacjami, wyciąganie kota z worka ( rekwizyty – zagadki), rozpoznawanie cytatów, a jako ukoronowanie: oddzielanie soczewicy od grochu. Ciekawie przebrani uczestnicy zabawy ( trzyosobowe drużyny z klas trzecich) znakomicie poradzili sobie z zadaniami. Zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami „Przewodnik po baśniowej krainie”, słodkościami i drobnymi upominkami. Wygrali wszyscy, bo przecież są bogatsi o pełne uroku i mądrości, napisane żywym i barwnym językiem historie. O ileż cenniejsze od tych, które w uproszczonych lub udziwnionych nowoczesnych wersjach wypełniają półki.
Dodatkową atrakcją dla konkursowych gości było oglądanie wystroju poszczególnych sal szkoły społecznej na Zarzeczu. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu dzieci i dorosłych zamieniły się one 5 listopada w baśniowe krainy. W wyłożonej kobiercami jaskini Ali-Baby i czterdziestu rozbójników gimnazjaliści rozdawali hojnie dukaty (złote i czekoladowe), Muminki zapraszały do przytulnego pokoju-kawiarenki, rój przebranych pszczół uczył się tego dnia w sali przypominającej barwną łąkę, a pierwszoklasiści w pasiatych strojach tygrysków rozrabiali w Stumilowym Lesie. Niespodzianki kryły się w każdej sali, a po korytarzach wędrowali baśniowi bohaterowie. Można było dostać zawrotu głowy od rozmaitości strojów i charakteryzacji. Szkoda, że takie święto jest tylko raz w roku.
Joanna Denert
********************************************************************
Za nami Narodowe Czytanie „Lalki”.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji
w Augustowie.
Z A P R O S Z E N I E
Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna
oraz Koło Przewodników Turystycznych PTTK
zapraszają uczniów klas trzecich szkół podstawowych w Augustowie
na czwartą edycję konkursu
„ BAJKI Z MCHU I PAPROCI ”
który odbędzie się 25 marca o godz. 9.00 w naszej Bibliotece.
Cele turnieju:
– popularyzacja literatury dziecięcej o tematyce przyrodniczej,
wiedzy o lesie i otaczającym środowisku
– poszerzanie wiedzy przyrodniczej dotyczącej szczególnie ekosystemów
Puszczy Augustowskiej
– propagowanie postaw proekologicznych wśród dzieci
– wspólna zabawa i integracja dzieci ze szkół podstawowych w Augustowie
Do konkursu zapraszamy dwie drużyny z każdej szkoły składającej się z 3-ch uczniów
( 2 dziew. + 1 chł. lub 2 chł. + 1 dziew. ) z klasy trzeciej wraz z opiekunem.
W trakcie turnieju dzieci będą wykonywać zadania w formie zabawowej
( krzyżówki, zagadki, piosenki o tematyce „leśnej” itp.)
Zgłoszenia prosimy kierować do dn. 13. 03. 2015 r. na adres:
Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Hoża 7
16-300 Augustów
Partner: Organizatorzy:
Nadleśnictwo Augustów Miejska Biblioteka Publiczna Koło Przewodników PTTK
w Augustowie
↓
Bajki z mchu i paproci
25 marca uczniowie klas trzecich augustowskich szkół podstawowych uczestniczyli w Konkursie ekologiczno – literackim: Bajki z Mchu i Paproci, którego organizatorem było Koło Przewodników Turystycznych PTTK oraz Biblioteka Miejska Oddział dla Dzieci. Patronat nad imprezą objęło Nadleśnictwo Augustów.
Młodzi miłośnicy przyrody podczas konkursu odkrywali tajemnice Puszczy Augustowskiej rozwiązując kolejne zadania: krzyżówki, rozsypanki wyrazowe, zaszyfrowane hasła, śpiewali piosenki o lesie oraz wykonywali ilustracje do leśnych baśni. Zmagania drużyn oceniała komisja w składzie: Żwirek i Muchomorek, Wielki Strażnik Lasu oraz Leśna Wróżka.
Prezes Koła Przewodników – Krystyna Korzeniewska, która prowadziła imprezę podkreśla ogromną wiedzę uczestników o otaczającej nas przyrodzie, za co należą się wielkie słowa uznania dzieciom oraz nauczycielom, którzy tak pięknie przygotowali młodzież do konkursu.
Spotkanie wzbogacił Wielki Strażnik Lasu, czyli Pan Roman Rogoziński z Nadleśnictwa, który opowiedział dzieciom o zwyczajach zwierząt, a także o swoich z nimi spotkaniach. Po zakończonej rywalizacji bibliotekarki zaprosiły dzieci na słodki poczęstunek.
Jury po długich naradach wyłoniło laureatów:
I miejsce – zespół Jeżyki ze SP nr 6: Magdalena Bondzio, Paweł Szostak, Justyna Milewska
II miejsce – zespól Ekolodzy – Społeczna Szkoła Podstawowa: Filip Poźniakowski, Dominika Koszewska, Filip Bacharewicz
III miejsce- zespół Liski – SP nr 3: Julia Tomaszewska, Maja Piątek, Martyna Ulikowska
równorzędnie z zespołem Wiewiórki ze SP nr 6: Milena Sapkowska, Aleksandra Konopko, które dzielnie wspomagał w ramach integracji – Tymek Rowiński z STO.
Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia.
Nagrody dla uczestników – piękne książki o lesie i jego mieszkańcach, ufundowało Nadleśnictwo Augustów.
****************************************************************************************
Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna
oraz
Społeczne Gimnazjum
Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie
Z A P R A S Z A J Ą
na podsumowanie konkursu
„ Hej, szable w dłoń! „
czyli czytelnicze potyczki z ” Potopem” Henryka Sienkiewicza,
który odbędzie się dn. 12.02.2015 r. o godz. 9.30
w Zespole Szkół Społecznych
↓
„Hej, szable w dłoń” czyli czytelnicze potyczki z „Potopem”.
Powiatowy konkurs czytelniczy dla gimnazjalistów zorganizowany przez Zespół Szkół Społecznych STO i APK – Miejską Bibliotekę Publiczną w Augustowie
Mimo tego, że powszechnie głosi się tezę o śmierci czytelnictwa, organizatorzy konkursu zaryzykowali i zaproponowali gimnazjalistom [sic!] przeczytanie Sienkiewiczowskiej cegły, opisującej awanturnicze przygody Kmicica na tle dramatycznej historii Polski z czasów potopu szwedzkiego. Odwagą i wiarą w możliwości młodego człowieka wykazali się także poloniści z gimnazjów w Białobrzegach, Bargłowie, Nowince, Płaskiej i w Augustowie, którzy podjęli się przygotowania uczniów do turnieju.
12 lutego w ZSS STO w Augustowie w konkursowe szranki stanęło osiem drużyn. Gimnazjaliści musieli rozpoznawać cytaty i odpowiadać na pytania, rozwiązywać pełną archaizmów krzyżówkę i w formie kalamburów przedstawić wybranych bohaterów powieści. Była też mapa do uzupełnienia, zabawa w „głuchy telefon”, a nawet zadanie zręcznościowe. Uczestnicy z wszystkich drużyn zaprezentowali imponującą wiedzę, a także pomysłowość i poczucie humoru.
Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Gimnazjum w Płaskiej – Daria Trocka, Maja Jadeszko i Maciej Romańczuk, przygotowani przez panią Edytą Skubis.
Na miejscu drugim znaleźli się gimnazjaliści z Zespołu Szkól Społecznych STO w Augustowie– Julia Blaska, Grzegorz Denert i Dominik Rowiński, przygotowani przez panią Ewę Rowińską,
a miejsce trzecie zajęli uczniowie pani Moniki Ślużyńskiej-Kowalewskiej i pani Renaty Zielińskiej-Fiedorow z Gimnazjum w Nowince – Klaudia Winkler, Izabela Wieliczko i Michał Poświatowski.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody lub upominki ufundowane przez organizatorów oraz księgarnię „Atena”.
***************************************************************************
Augustowskie Placówki Kultury- Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza
do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji
„Narodowe Czytanie”
Osoby, które chciałyby przeczytać fragment powieści, włączyć się do wspólnego czytania,
prosimy o zgłoszenie się do biblioteki do dn. 2 września br.
*********************************************************************************
Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie
bierze udział w II edycji projektu Kultura Na Widoku
Filmy, muzyka, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć na instalacjach Kultury Na Widoku.
Po wpisaniu unikatowego adresu w przeglądarkę mobilną lub zeskanowanie kodu QR użytkownik, w prostych etapach, uzyska dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania i informacje jak pobierać utwory, znajdują się na stronie www.kulturanawidoku.pl w zakładce JAK TO DZIAŁA lub bezpośrednio na plakatach.
więcej informacji:
informacja_prasowa_-_Kultura_Na_Widoku_27-05-2015_r
*************************************************************
V NOCNE CZYTANIE KSIĄŻEK W BIBLIOTECE DLA DZIECI
„NOC Z PIRATAMI”
Młodzi miłośnicy książek mieli okazję już po raz piąty do wspólnego czytania
w naszej bibliotece. Wieczorem w sobotę, 20 czerwca, dzieci wraz z rodzicami
w pełnym rynsztunku stawili się gotowi na gry, zabawy, a przede wszystkim –
na czytanie ulubionych książek.
Całe spotkanie prowadziła animatorka Justyna Grzybowska wraz z pracownikami biblioteki.
Nocne czytanie rozpoczęło się pasowaniem na majtków i nauczeniem się hasła przyszłych piratów. Majtkowie musieli pokonać przeszkody, wykonać i rozwiązać różne zadania, np. mycie i szorowanie pokładu, rozwiązywanie szyfrów i zagadek. Przyszli piraci musieli się wykazać wiedzą o piratach oraz siłą i odwagą.
Odwiedził nas Kapitan Hak, który dał nam mapę. Na mapie były zaznaczone miejsca,
a w nich zadania, które przybliżały nas do skarbu piratów. Ronja i Pipi przekazywały nam wiadomości od sprytnego i przebiegłego Kapitana Haka, który chciał zagarnąć skarb dla siebie. Jednak nasi majtkowie okazali się szybsi i znaleźli skarb. Radości nie było końca. Wyprawę po skarb zakończyło pasowanie na piratów, którzy w pirackich czapkach głośno wydali okrzyk:
„ BUM CYK CYK I RATA RATA NIE MA TO JAK LOS PIRATA!
NIE ZADZIERAJ Z NAMI – DZIELNYMI PIRATAMI”.
Po ekscytujących przeżyciach przyszedł czas na wspólne czytanie. Nasi milusińscy
przy nocnej lampce, z wypiekami na twarzy czytali ulubione fragmenty książek.
Impreza miała swój finał w niedzielę, 21 czerwca, przy wspólnym śniadaniu. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie – na kolejne serdecznie zapraszamy.
Organizatorzy imprezy dziękują serdecznie pani Annie Lewkiewicz, właścicielce sklepu „Salamandra” za wspaniałe pirackie czapki.
***************************************************************
IV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie włączyła się aktywnie w obchody XIV Tygodnia Czytania Dzieciom, w tym roku pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach „ . Odwiedziły nas 4 latki, 5 latki i dzieci sześcioletnie z augustowskich przedszkoli. Na zajęciach przygotowanych na podstawie książek czytane były fragmenty wierszy Jana Brzechwy oraz fragmenty książki „Maja Bursztyn – jedzie na wakacje „ Pauli Danziger.
W tym wyjątkowym tygodniu odbyły się również 2 spotkania autorskie z pisarką książek dla dzieci Panią Joanną Olech. Pierwsze spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej Gminy Nowinka . Uczestniczyły w nim dzieci ze Szkoły Podstawowej w Olszance . Drugie spotkanie odbyło się w Augustowie , uczestniczyli w nim uczniowie augustowskich szkół podstawowych. Oba spotkania były bardzo udane. Pani Joanna zdradziła dzieciom jak to się stało , że została pisarką . W ciekawy sposób opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach . Uczestnicy spotkań z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści a także fragmentów książek które im czytała. Atrakcją spotkań były konkursy zagadki i zabawy.
↓
*************************************************************************************
Maj i czerwiec w Augustowskiej Bibliotece
„ W świecie książki „
W tym roku w miesiącu maju i czerwcu przeprowadzono :
– 60 zajęć edukacyjnych dla dzieci , młodzieży i dorosłych
– w zajęciach uczestniczyło ponad 1300 osób
– odwiedziły nas augustowskie przedszkolaki , uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych , uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej
↓
*****************************************************************************************
Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza
dzieci, młodzież i nauczycieli
na zajęcia „Maj z Książką”
Proponujemy następujące zajęcia:
- 3 – 4 latki „Idzie rak nieborak”
- 5 – 6 latki „Maja Bursztyn jedzie na wakacje”
- kl. ”O” „Maja Bursztyn jedzie na wakacje”
- kl. I – II „Tsatsiki i jego przygody”
- kl. III – IV „Tomuś Orkiszek na tropie …”
- kl. V – VI „Jaki to autor? Jaki to Tytuł? Jaki to bohater? …”
Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna:
- „Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla –najbardziej prestiżowej międzynarodowej nagrody literackiej na świecie” – lekcja biblioteczna
- „Biblioteka mojego wieku” – nabywanie umiejętności posługiwania się programem Mak Plus- lekcja biblioteczna
- „Jan Paweł II – 10 rocznica śmierci” – wspólne czytanie poezji Karola Wojtyły połączone z prezentacją multimedialną
- Spotkania z „Lalką” Bolesława Prusa- cykl spotkań literacko-filmowych w nawiązaniu do Narodowego Czytania 2015
- Jak przeglądać internet szukając informacji ? – poznaj biblioteki cyfrowe, które pomogą ci w internetowych wędrówkach
- Katalog elektroniczny biblioteki i inne bazy danych – jak z nich korzystać ?
- Czasopisma i internet jako najaktualniejsze źródła informacji
- Zbiory specjalne w bibliotece – audiobooki
*****************************************************************************************
APK – Miejska Biblioteka Publiczna
w Augustowie
ogłasza
w miesiącu maju
ABOLICJĘ
dla wszystkich czytelników
- Ciężko ci było rozstać się z naszą książką ?
- Bałeś się konsekwencji, które czekają przy jej oddawaniu po terminie?
- Ciągle nie miałeś czasu do nas zajrzeć?
Zapominalscy, którzy przetrzymują wypożyczone zbiory ponad termin, mogą zwrócić je bez żadnych konsekwencji i kar.
Czekamy na Was ( w każdej naszej placówce) do końca maja !
*****************************************************************************
Nudołamacz
Szczegółowy program ferii’ 2015 zorganizowanych przez APK
Już po raz drugi Augustowskie Placówki Kultury by zapewnić dzieciakom ferie jak się patrzy poprosiły o pomoc NUDOŁAMACZA.
Ten superbohater, którego mocą są genialne pomysły i chęć organizowania czasu dzieciom jak zawsze stanął na wysokości zadania.
Uruchomi swoje moce i przegoni nudę. Poniżej prezentujemy nasz program. Ze względu na to, że pozycji jest na nim wiele, na stronie wydarzenia i fan page’u APK będziemy kolejno prezentować jego poszczególne punkty
Oto co wymyślił dzieciakom na ferie:
26 stycznia – Balonowe Show. Zabawy z balonikami, konkursy, skręcanie baloników – Miejski Dom Kultury – godzina 12:00. Wstęp wolny
27 stycznia – Dekoratornia czyli jak zrobić coś z niczego cz.1- warsztaty z Panią Heleną Kalisz twórczynią ludową z Żarnowa – Miejska Biblioteka Publiczna – godzina 12:00. Wstęp wolny
27 stycznia – Warsztaty szycia, prowadzenie Ala ma kota – Miejski Dom Kultury – godzina 10:00. Cena 18zł. Zapisy: 790 22 85 60
28 stycznia – Warsztaty plastyczne – Miejski Dom Kultury, godzina 10:00. Wstęp wolny
28 stycznia – „Opowieść o dawnych czasach i starych przedmiotach” cz.1, opowiada Pani Józia Drozdowska,– Filia Biblioteczna nr2 ul. Komunalna 2 – godzina 12:00. Wstęp wolny
29 stycznia – Astrid Lindgren zaprasza do magicznego świata Skandynawii – pokaz slajdów Pana Romana Rogozińskiego – Miejska Biblioteka Publiczna (czytelnia ) – godzina 12:00 . Wstęp wolny
30 stycznia – premiera filmu „Pingwiny z Madagaskaru” – kino Iskra
31 stycznia – „Nakręcona gmina” – warsztaty tv-filmowe” – Miejski Dom Kultury – godzina 10:00. Wstęp 50zł (za dwa dni), zapisy 790 22 85 60
01 lutego – „Nakręcona gmina” – warsztaty tv-filmowe” – dzień drugi – MDK – godzina 10:00, zapisy 790 22 85 60
02 lutego – DKF Kinochłonek „Kacper i Emma: zimowe wakacje” + gość – kino Iskra, godzina 16:30. bilety do nabycia w MDK i na godzinę przed seansem w kinie
02 lutego – „Grymasy Królewny Kasi”. Teatr profilaktyki i edukacji „Maska” – Miejski Dom Kultury – godzina 14:00. Wstęp wolny
02 lutego – „Kiedy wreszcie przyszła zima nikt nas przed wesołą zabawą nie zatrzyma” – zabawy Integracyjne dla dzieci – Miejska Biblioteka Publiczna – godzina 12:00. Wstęp wolny
03 lutego – „Opowieść o dawnych czasach i starych przedmiotach” cz. 2 godz. – Filia biblioteczna nr 2 ul. Komunalna 2 – godzina 12:00. Wstęp wolny
03 lutego – warsztaty plastyczne – Miejski Dom Kultury, godzina 10:00. Wstęp wolny
4 lutego –„Wilk i zając „ spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych z Krakowa – Osiedlowy Dom Kultury – godzina 10:30. Bilet 3 zł
05 lutego – Warsztaty szycia, prowadzenie Ala ma kota – Miejski Dom Kultury – godzina 13:00. Cena 18zł. Zapisy: 790 22 85 60,
06 lutego – . Dekoratornia czyli jak zrobić coś z niczego cz. 2 – Miejska Biblioteka Publiczna – godzina 12.00. Wstęp wolny
07 lutego – Karnawałowy bal przebierańców „ W pałacu królowej Zimy „ – Miejska Bibliotek Publiczna – godzina 12:00. Wstęp wolny
08 lutego – DKF Kinochłonek „Sekret Eleonory” + gość – kino Iskra, godzina 10:30. bilety do nabycia w MDK i na godzinę przed seansem w kinie
*****************************************************************************************