„Krasnoludki są na świecie” relacja z konkursu

          „Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam, krasnoludki są na świecie (…)”.

W piątek, 25 października, Oddział dla Dzieci naszej biblioteki odwiedziło liczne grono tych małych osóbek, które przybyły prosto z augustowskich szkół podstawowych: SP nr 2, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 6 i Niepublicznej Dwujęzycznej SP Let’s Talk. Wszystko za sprawą kolejnej edycji konkursu literackiego organizowanego wspólnie przez Koło Przewodników Turystycznych PTTK w Augustowie i Augustowskie Placówki Kultury – Miejską Bibliotekę Publiczną.

Konkurs „Krasnoludki są na świecie”, bo o nim mowa, ma na celu przede wszystkim przybliżenie dzieciom postaci Marii Konopnickiej, popularyzację utworów pisarki oraz wspólną zabawę  i integrację. Odbywa się od kilku lat i nawiązuje swą nazwą do najpopularniejszej baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Dlatego w jury zasiadła sama „autorka” i główna bohaterka książki oraz Królowa Tatra. Imprezę poprowadziła pani Krystyna Korzeniewska, prezes Koła Przewodników Turystycznych  PTTK w Augustowie. Ta dobra znajoma krasnoludków chętnie dzieliła się ciekawostkami z ich życia i zwyczajów. Zachęcała do odwiedzenia Suwałk, gdzie w miejskiej przestrzeni ukryły się krasnoludki i znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej. W sprawnym przebiegu turnieju pomagały uczennice SP nr 9 w Augustowie: Alicja, Laura, Natalia, Wanessa, Martyna i Weronika. Przygotowane przez panią Annę Jankowską zaprezentowały wiersz  „Stefek Burczymucha” i wcieliły się w role Marii Konopnickiej i Sierotki Marysi. Konkursowym zmaganiom towarzyszyły wesołe piosenki, występy artystyczne i słodki poczęstunek.

Dzielne krasnoludki startujące w konkursie, czyli uczniowie klas drugich augustowskich szkół podstawowych, prezentowały swoje umiejętności rysowania, śpiewu, celnego oka, sprawnych rączek czyli przyszycia guzika, znajomości bajek a także musiały przejść próbę łasucha i odwagi. W zmaganiach wzięli udział : Aleksandra Marczewska i Kornelia Juchniewicz ze SP nr 2, przygotowane przez Barbarę Miklaszewską, Maja Oleksy i Jakub Bujnowski ze SP nr 3 przygotowani przez Monikę Dobrowolską i Elżbietę Kierklo, Julia Karpińska i Maciej Łazar ze SP nr 4 przygotowani przez Monikę Rowińską, Oskar Magdziarek i Łukasz Rogoziński ze SP nr 6 przygotowani przez  Jolantę Potapowicz oraz Nikola Chabasińska i Natalia Stefanowska z Niepublicznej Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej  Let’s Talk, przygotowane przez Izabelę Walijewską.

Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze zaprezentowali się w poszczególnych konkurencjach, pokazując swoje talenty. Jury nie miało lekko. Ostatecznie postanowiło nagrodzić i wyróżnić następująco uczestników: pierwsze miejsce przyznając Julii Karpińskiej (SP 4), drugie miejsce zajęli Jakub Bujnowski (SP 2) i Łukasz Rogoziński (SP 6) a trzecie miejsce zajął Maciej Łazar (SP nr 4). Pozostałe krasnoludki  otrzymały wyróżnienia. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę. Drobnymi upominkami została obdarowana również krasnoludkowa publiczność, dopingująca swoich zawodników. Podziękowania trafiły także do  pań nauczycielek, które przygotowały swoich podopiecznych do konkursu.

Gratulujemy nagrodzonym i do zobaczenia za rok!

 

Miejska Biblioteka Publiczna