Poetycki wieczór w Czytelni
Liryczny magnetyzm kobiecej poezji i hipnotyzująca surowość męskiego spojrzenia – tak podsumować można spotkanie poetyckie z Janiną Osewską i Markiem Czuku, zorganizowane przez APK Miejską Bibliotekę Publiczną w Augustowie 18 listopada w Czytelni MBP.
Ten listopadowy wieczór stał się okazją do promocji najnowszego tomiku pt. „Tamto” autorstwa Janiny Osewskiej. To już czwarte po „W stronę ciszy”, „Do czasu przyszłego” i „Okruchach”, liryczne wydawnictwo augustowskiej poetki i fotografki. Wiersze z najnowszego cyklu artystka prezentowała w towarzystwie łódzkiego poety – Marka Czuku. On zaś, uczestnikom spotkania czytał utwory pochodzące z własnego zbioru, pt. „Igły i szpilki” – jedenastego już w jego dorobku poetyckim.
Artyści prezentowali swoje utwory w blokach tematycznych, dzięki którym udało im się zachęcić do dzielenia się własnymi odczuciami także słuchaczy. Niepowtarzalnego charakteru wieczorowi nadała także jego oprawa muzyczna przygotowana przez duet gitarowy Michała i Mateusza Chylińskich, która stała się niesamowitym tłem dla twórczości Janiny Osewskiej i Marka Czuku.
Po prezentacji wierszy – swego rodzaju dialogu lirycznym – znalazł się również czas, by, przy kawie i ciastku, porozmawiać kameralnie z bohaterami wieczoru oraz zapoznać się z wystawą wydawnictw obojga autorów lub zakupić brakujące w domowej biblioteczce pozycje.
******************************************************************************************
To tytuł najnowszego zbioru poezji ks. prof. Jerzego Sikory, a także tytuł wiersza, który znalazł się w debiutanckim tomiku poety sprzed 30 lat. Właśnie o tym okresie twórczości oraz historii wybranych utworów opowiedział ks. Jerzy na spotkaniu literackim 20 października 2016 r.
Spotkanie prowadziła p. Józefa Drozdowska, która podkreśliła związek poety z augustowszczyzną. Ksiądz Jerzy urodził się w Rajgrodzie, wychował w Tajnie Podjeziornym, uczył się w augustowskiej szkole, tu zdawał maturę – wymieniała motywy zaproszenia księdza Sikory pani Józefa. Dodała, że oprócz twórczości poetyckiej jest on autorem licznych esejów, recenzji i artykułów naukowych.
Podczas potkania autor czytał swoje wiersze oraz opowiadał historię ich powstania. Wybrane utwory ks. Jerzego zaprezentowała również młodzież z koła teatralnego Anonimowi Amatorzy działającego przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym pod opieką Doroty Sikory.
**********************************************
Rozmowy o Obławie Augustowskiej
Mieszkańcy naszej ziemi są zainteresowani tym, by pamięć o Obławie Augustowskiej była wciąż żywa. Służą temu różnorodne działania i spotkania. Należy się to bohaterom, którzy haniebnie zostali zamordowani, a rodziny nie znają dotąd miejsca ich pochówku. Tejże pamięci służy również książka „Obława Augustowska” autorstwa Teresy Kaczorowskiej pisarki, dziennikarki i poetki, urodzonej na Suwalszczyźnie, a zamieszkałej w Ciechanowie. Pisarka dotarła do siedmiu świadków historii, których bezpośrednio dotknęła zbrodnia dokonana przez Armię Czerwoną i NKWD w lipcu 1945 roku. Na książkę składają się dokumentalne reportaże ukazujące przeżycia ocalałego z Obławy żołnierza podziemia niepodległościowego – Mariana Tananisa oraz dzieci pomordowanych bądź ich rodzeństwa: Teresy Staśkiewicz, Krystyny Świerzbińskiej, ks. prał. Stanisława Wysockiego, Tadeusza Jagłowskiego, Józefa Kucharzewskiego i Mariana Bućko.
Spotkanie z Teresą Kaczorowską i jej książką poświęconą Obławie miało miejsce 2 czerwca b.r. w sali teatralnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie, a prowadzone było przez nauczycielkę historii i bibliotekarkę Helenę Mancewicz. Zorganizowały je wspólnymi siłami Miejska Biblioteka Publiczna Augustowskich Placówek Kultury i szkoła, na której terenie miało ono miejsce. Słuchaczami byli uczniowie i inni czytelnicy zainteresowani tematem. Pisarkę zaprezentował burmistrz Wojciech Walulik, inspirator powstania tejże książki, zaś w atmosferę spotkania wprowadził poprzez recytację wiersza Zbigniewa Herberta zatytułowanego „Pan Cogito o potrzebie ścisłości” uczeń tejże szkoły – Michał Gudewicz. Autorka przed zaprezentowaniem książki, któremu towarzyszył pokaz multimedialny, przypomniała, czym była dla naszej ziemi zbrodnia Obławy Augustowskiej. Całość prezentacji zwieńczyła pieśń sejneńskiego barda, Grzegorza Kucharzewskiego, opiewająca śmierć siostry jego ojca – Zyty Kucharzewskiej. Na spotkanie przybyło dwoje bohaterów jej reportaży: Teresa Staśkiewicz i Marian Bućko. Była również obecna wnuczka zaginionego w Obławie Michała Wołąsewicza, a zarazem współorganizatorka spotkania, Małgorzata Pieńczykowska.
Konieczne jest, szczególnie dla młodego pokolenia, przypominanie kart naszej historii. Za to przypomnienie należą się szczególne podziękowania organizatorom tegoż wydarzenia i oczywiście autorce, która podjęła trud przybliżenia zbrodni zwanej „małym Katyniem”, dokonanej w lecie 1945 roku na naszych współbraciach. Zachęcam do przeczytania książki. Może i inne szkoły zechciałyby również podjąć rozmowę na jej temat z pisarką?
Tekst i zdj. Józefa Drozdowska
*******************************************************************
Maj był miesiącem, w którym na dzieci czekało wyjątkowo dużo atrakcji. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej do Augustowa przyjechało dwoje pisarzy, autorów utworów dla dzieci. Pierwszym gościem była Anna Bayer, autorka wierszy dla dzieci oraz pastorałek, pedagog pracująca w przedszkolu, instruktorka teatralna. Pani Anna zaprezentowała dzieciom wiersze ze swojego tomiku „Szczypawki” i pokazała, że czytanie wierszy może być wspaniałą zabawą i okazją do nauki. Dzieciaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i z dużym zapałem wykonywały zadania, jakie stawiały przed nimi wiersze pani Bayer. Miały też mnóstwo pytań o pracę pisarza i o to, jak pisze się wiersze.
Autorka zdradziła, że zaczęła tworzyć wiersze dla dzieci, bo przygotowując przedszkolaki na konkursy recytatorskie zauważyła, że jest mały wybór utworów, w których dziecko ma szansę pokazać swoje umiejętności, a te najfajniejsze utwory zawsze są zajęte.
O tym, że pisze w swoich książkach tylko o sprawach, o których dzieci chcą czytać, przekonywał także Grzegorz Kasdepke – jeden z najbardziej poczytnych autorów książek dla najmłodszych. Ten wielki miłośnik piłki nożnej wydał już ponad czterdzieści pozycji. Pisarz porwał małą widownię skupioną w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej niemal od pierwszego zdania. Z dużym poczuciem humoru przekonywał dzieciaki o wyższości książek nad telewizją i grami komputerowymi i z dużą cierpliwością odpowiadał na pytania, których było mnóstwo – o życie prywatne, o pisanie, o piłkę nożną, o bohaterów książek, o upodobania kulinarne i.. buty, które nosi, a ilość książek, które dzieci przyniosły, by Kasdepke złożył autograf, świadczy o tym, że z czytelnictwem u najmłodszych wcale nie jest tak źle.
*****************************************************************
26 kwietnia 2016 r. w APK – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i uwielbianą przez dzieci pisarką Renatą Piątkowską . Dorobek literacki autorki obecnie liczy ponad 30 wydanych książek . Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień . Za książkę WIELORYB otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego , za książkę NA WSZYSTKO JEST SPOSÓB otrzymała II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren a za książkę WSZYSTKIE MOJE MAMY I nagrodę w konkursie Przecinek i kropka. Wiele tytułów autorki zostało wpisanych na Złotą Listę Fundacji ABC CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM .
W spotkaniu autorskim uczestniczyły dzieci z klas III z Augustowskich Szkół Podstawowych
Renata Piątkowska opowiadała w barwny sposób o książkach które do tej pory napisała. Szczególną uwagę autorka poświęciła książkom w których umiejętnie przemyca treści edukacyjne a pisze w nich o dzieciach, ich radościach i smutkach o codziennych wydarzeniach .
Ciekawie opowiadała także o książkach dotyczących przysłów takich jak: Z PRZYSŁOWIAMI ZA PAN BRAT, MĄDRA GŁOWA ZNA PRZYSŁOWIA. Mają one na celu przybliżyć młodemu czytelnikowi często używane przysłowia. Podczas spotkania uczestnicy zostali poddani testowi ze znajomości przysłów.
Autorka będąc miłośniczką zwierząt , pisze także opowiadania o psach, kotach czy koniach. W książkach tych uwrażliwia dzieci na krzywdę bezdomnych, opuszczonych zwierząt.
Opowiadała o tym że chęć posiadania zwierzątka należy bardzo dokładnie przemyśleć. Po każdym wystąpieniu P. Renaty Piątkowskiej stosowny fragment czytała lektorka Pani Malwina Kożurno. Interpretacja Pani Malwiny wywoływała ogólną radość wśród dzieci .
Twórczość Renaty Piątkowskiej pomaga dzieciom zrozumieć świat. W swoich utworach pisze o rzeczach i sprawach codziennych z którymi każde dziecko może się zetknąć . Jej książki uczą ,bawią i wychowują .
Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie posiada w swoich zbiorach ponad 20 tytułów książek Renaty Piątkowskiej . Zapraszamy więc do czytania .
***********************************************************************************
W dniu 22 października 2015 r. na zaproszenie APK- Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie odbyło się niezapomniane spotkanie autorskie z Andrzejem Markiem Grabowskim . Autorem kilkunastu książek i ponad tysiąca programów telewizyjnych dla dzieci , między innymi : Ciuchci , Budzika , Wyprawy Profesora Ciekawskiego , Tik-Taka . Pan Andrzej jest również autorem scenariuszy filmów animowanych i ok. 500 piosenek. Współtwórca zespołu dziecięcego FASOLKI.
Autor bardzo ciekawie i z wielkim humorem opowiadał o swojej twórczości , wplatając elementy muzyczne oraz zachęcając dzieci do wspólnej zabawy w Teatr za pomocą rekwizytów.
Dzieci poznały małą Kasię , której największym marzeniem było posiadanie pieska. Jednak tata dziewczynki, który jako dziecko został przez psa pogryziony kategorycznie sprzeciwiał się temu pomysłowi. Pewnego dnia Kasia znalazła w śmietniku małego kundelka … czy mogła go zatrzymać ? Tego można dowiedzieć się z książki pisarza pt : INSTRUKCJA OBSŁUGI PSA JACÓSIA .
Dzieci na spotkaniu poznały również tajemnicę wielkiej walizki, którą autor przywiózł ze sobą . Okazało się , że wraz z nim przyjechał kot Budzik , potwory Bezkajku i Szefuńcio, a także Kulfon i Zając Poziomka . Uczniowie mieli okazję wcielić się w postaci z programów telewizyjnych i odegrać scenki rodzajowe.
Spotkanie bardzo szybko minęło i uśmiechnięte i zadowolone dzieci z żalem żegnały pana Andrzeja. Chętni uczestnicy mogli otrzymać autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej Nr 6 i Szkoły Społecznej w Augustowie.
APK – Miejska Biblioteka Publiczna dziękuje Pani Dorocie Bujnowskiej – Dyrektor Osiedlowego Domu Kultury za udostępnienie sali na spotkanie autorskie.
**************************************************************************
Joanna Olech (2.06.2015 – spotkanie w Nowince i Augustowie)
Joanna Olech – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisarka , ilustratorka , krytyk literacki , juror konkursów literackich i ilustratorskich. Członek Polskiej sekcji IBBY . Autorka Dynastii Miziołków , Pompona w rodzinie Fisiów , Pulpeta i Prudencji , Pompona na wakacjach i innych. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień .
2 Czerwca 2015 r. mieliśmy przyjemność gościć Panią Joannę Olech w Augustowie. Z jej udziałem odbyły się 2 spotkania autorskie. W Bibliotece Publicznej Gminy Nowinka , w którym uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Olszance i drugie spotkanie odbyło się w Augustowie, w którym uczestniczyły dzieci z augustowskich szkół podstawowych . Pani Joanna opowiedziała o tym jak została pisarką , prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki , czytała fragmenty Dynastii Miziołków . Spotkanie z autorką było przeplatane opowieściami , anegdotami i rozmowami z małymi czytelnikami . Dzieci miały okazję zobaczyć popis plastycznych zdolności autorki . Uczestnicy spotkań bardzo dobrze się bawili i chętnie uczestniczyli w grach i zabawach , za które otrzymywali słodkie nagrody. Po spotkaniu można było kupić książkę z dedykacją autorki oraz otrzymać autograf na specjalnie przygotowanych kartkach z „Miziołkową” pieczątką .
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć :
***************************************************************************************
W poniedziałek 11 Maja 2015r w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz, znaną i lubianą autorką książek dla dzieci , młodzieży i dorosłych .W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum Nr 2 i ZSS Gimnazjum Nr 3 w Augustowie. Pani Grażyna to osoba miła , otwarta , mająca dystans do siebie , a przede wszystkim umiejąca zainteresować swoimi książkami osoby w każdej kategorii wiekowej. Wywarła duże wrażenie na młodych ludziach . Tchnęła w nich nadzieję , że marzenia się spełniają , czego dowodem jest jej życie i twórczość. Młodzi ludzie dowiedzieli się od pisarki wiele ciekawych rzeczy o jej książkach i bohaterach. W ten sposób Pani Grażyna zachęciła młodych czytelników aby sięgnęli po jej książki i zapoznali się z całą lekturą .Na zakończenie spotkania można było kupić wybraną powieść i otrzymać dedykację autorki.
Grażyna Bąkiewicz
– pisarka , historyk , nauczyciel .
Urodzona w Łodzi .Ukończyła historię na Uniwersytecie Łódzkim . W trakcie studiów prowadziła badania prasy międzywojennej i pamiętników pisanych przez młodzież w latach 30. Po uzyskaniu tytułu magistra historii rozpoczęła studia dziennikarskie , ale porzuciła je na rzecz pracy nauczycielskiej. Ponad 20 lat pracowała w szkole jako nauczyciel historii. Po sukcesie w 1985 w Ogólnopolskim Konkursie na bajkę zajęła się pisaniem najpierw dla dzieci, potem dla młodzieży i dorosłych . Za debiutancką powieść „O melba! „ otrzymała I nagrodę IBBY (Książka Roku 2002) . Kolejne książki ugruntowały jej pozycję jako jednej z najlepszych polskich pisarek literatury młodzieżowej.
Dorobek Literacki Grażyny Bąkiewicz :
– Korniszonek
– 1:0 dla Korniszonka
– Ada strażniczka skarbu
– Ale kino !
– A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta
– Bajki dla dorosłych
– Będę u Klary
– Coś za coś
– Łódzkie czary-mary
– Muchy w butelce
– O melba !
– Syn złodziejki
– Stan podgorączkowy
– Opowieść z perłą w tle