Podsumowanie konkursu „Opowiadanie fantasy i science fiction”

Uroczyste podsumowanie drugiej edycji konkursu literackiego pod nazwą „Opowiadanie fantasy i science fiction” ogłoszonego przez APK-Miejską Bibliotekę Publiczną w Augustowie odbyło się 28 maja br. Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych szkół podstawowych, do gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich z powiatu augustowskiego. Jego celem była popularyzacja literatury fantastycznej, rozwijanie wyobraźni i pobudzanie kreatywnego myślenia oraz doskonalenie umiejętności pisania.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – łącznie wpłynęło dwadzieścia pięć prac. Zmagania literackie młodzieży oceniało jury w składzie: Izabela Basińska, Józefa Drozdowska i Alicja Kędzierska. Komisja przyznała dwie nagrody główne oraz trzy wyróżnienia:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce zajęła Agata Maliszewska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. G. Piramowicza w Augustowie za opowiadanie „Wierna idei”. Jury doceniło autorkę za „ciekawe połączenie problemów świata młodzieży z założeniami gatunku science fiction, zajmującą narrację, dynamiczną akcję i ładnie poprowadzoną historię”.
III miejsce trafiło do Oliwii Sewastynowicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Płasce. Komisja opowiadanie zatytułowane „Niedopałki” nagrodziła za „ponadczasowe przesłanie, plastyczne, rozbudowane opisy, dostrzeżenie prawdziwej istoty człowieczeństwa oraz dojrzałą literacko opowieść o ważnych sprawach dla każdego z nas”.
Ponadto wyróżnieni zostali:
– Hubert Bielawski z ZSS Gimnazjum im. Stefana Batorego w Lipsku za „ponadczasowe przesłanie w konwencji fantasy” w opowiadaniu „Zjednoczone królestwa”,
– Kamila Bronakowska ze SP im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach za „nadzieję na to, że dobro zawsze zwycięża” w opowiadaniu „Nie zapomnij…”,
– Mateusz Olszewski ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie za „przyjemną w odbiorze historię z niespodzianką” w opowiadaniu „Kontynuacja”.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszego rozwijania w sobie talentu pisarskiego.