„Krasnoludki są na świecie” – relacja z konkursu

Rywalizacja przez zabawę – tak można określić zmagania dzieci, które 17 października przybyły do Miejskiej Biblioteki Publicznej by wziąć udział w konkursie „Krasnoludki są na świecie”. Organizatorem zmagań było Koło Przewodników Turystycznych PTTK w Augustowie wraz z Augustowskimi Placówkami Kultury – Miejską Biblioteką Publiczną.

Organizowany od kilku lat konkurs ma na celu przede wszystkim przybliżenie dzieciom postaci Marii Konopnickiej i popularyzacja utworów pisarki oraz wspólna zabawa i integracja dzieci.  Konkurs nawiązuje swą nazwą do najpopularniejszej baśni pisarki – „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Dwuosobowe drużyny krasnoludków z drugich klas augustowskich szkół podstawowych: SP nr 2, SP nr 3, SP nr 4 i SP nr 6 musiały wykazać się wieloma umiejętnościami, jakie powinny posiadać krasnoludki – ładnym śpiewem, rysowaniem, znajomością bajek, zręcznością w przyszywaniu guzika, celnym okiem w rzucaniu, dobrym apetytem. Najwięcej emocji (także wśród publiczności) wywołała próba ognia, z którą wszyscy zawodnicy poradzili sobie wyśmienicie i udowodnili, że krasnoludki są odważne.

Imprezę poprowadziła pani Krystyna Korzeniewska, prezes Koła PTTK i (jesteśmy o tym przekonani) dobra znajoma krasnoludków. Chętnie dzieliła się swoją wiedzą  o krasnoludkach z dziećmi, zdradzając wiele ciekawostek z życia tych małych osóbek. W sprawnym przebiegu zmagań i oprawą artystyczną czuwała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie. Aktorsko zaprezentowała dwa utwory Marii Konopnickiej: Stefka Burczymuchę i Muchy Samochwały.

Jury, czyli Maria Konopnicka, Sierotka Marysia i Królowa Tatra, będąc pod wrażeniem uzdolnień i zręczności krasnoludków postanowiło przyznać wszystkim wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

-MBP-