Dzień kota w bibliotece

W poniedziałek, 17 lutego, w całej Polsce już po raz piętnasty obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie do wspólnego świętowania tego dnia zaprosiła dzieci z klasy IB Szkoły Podstawowej nr 2 oraz weterynarza Michała Kura, który przyniósł ze sobą przeuroczego kota i podzielił się z uczniami swoją wiedzą na temat kotów.

 

Pan Michał bardzo interesująco opowiadał o kocich sprawach. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych wiadomości o kotach, o ich pielęgnacji i trybie życia. Między innymi o tym, dlaczego kot lepiej widzi w ciemności,  nie powinien pić mleka,  potrafi przeciskać się przez malutkie szczeliny, zawsze spada na cztery łapy, woli ciszę i przesypia większość swego życia, że potrafi pływać i ma unikalny odcisk nosa.  A nasz koci żywy „model”, który spokojnie słuchał co ma o nim do powiedzenia specjalista, w mgnieniu oka skradł serca dzieci.

 

W drugiej części spotkania zaproponowaliśmy dzieciom „kocie harce” na dywanie, odgadywanie tytułów utworów o kotach ukrytych w rebusach i rozwiązywanie matematycznych działań. Czyli ćwiczyliśmy nasze ciało i umysł, by swoją zwinnością i mądrością dorównać kotom.

 

Spotaniu towarzyszyła miniwystawa kotów – pojawiły się pluszaki, drewniane gwizdawki, metalowy kotek a nawek urodzinowa kartka w kształcie kota. Na naszym okolicznościowym regale zagościły książki o kociej tematyce. Dzieci mogły zobaczyć, jak wiele napisano o tych zwierzętach. Nic dziwnego, koty to jedne z najbardziej ulubionych domowych pupilów.

Serdecznie dziękujemy za wspólne świętowanie i do zobaczenia!

– Miejska Biblioteka Publiczna –