„Augustów czyta Jeżycjadę po raz drugi”

Relacja z miejskiej imprezy czytelniczej „Augustów czyta Jeżycjadę po raz drugi”
w ramach VI Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady organizowanego przez Wydawnictwo Akapit Press

Augustowskie czytanie Jeżycjady zorganizowane we współpracy przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Augustowie oraz Społeczną Szkołę Podstawową Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie odbyło się 26 marca 2022 roku w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej.
Nie trzeba było długo się zastanawiać, by znaleźć w powieściach pani Małgorzaty Musierowicz fragmenty oddające to, z czym borykamy się od dwóch lat, a także to, co pojawiło się w ostatnich tygodniach. Tytuł tegorocznego spotkania z Jeżycjadą to: „Pułapka czyli izolacja, zamknięcie i uwięzienie”. Przez trzy godziny uczestnicy wydarzenia śledzili wspólnie ten fascynujący wątek poznańskiej sagi przede wszystkim po to, by przekonać się, że każde zniewolenie ma swój kres.
Przypominaliśmy sobie chorych i pobyty w szpitalu ( Mila Borejko i świnki trzy, Gabrysia, Krzyś), były historie o uwięzieniu w korku ulicznym, windzie, samochodzie, zamkniętym mieszkaniu, skansenie; o ograniczaniu wolności przez skucie kajdankami, ale także z powodu opresyjnej szkoły, wyrzucenia z pracy oraz z powodu dramatycznych wydarzeń historycznych ( Czerwiec ’56, stan wojenny). Wybrane fragmenty czytaliśmy w takiej kolejności, w jakiej ukazywały się powieści. Przeplatały się opowieści humorystyczne i bardzo serio. Zakończyliśmy „Modlitwą Gabrysi” z „Nutrii i Nerwusa” – jej prośbą: „Żeby tylko nie wojna”.
Po raz drugi przekonaliśmy się, że umieszczone w innym kontekście historie i rozmowy zyskują dodatkową siłę, a zadziwiło nas, że w tajemniczy sposób teksty „odnalazły” swoich lektorów; chociaż były przydzielane przez organizatorów w przypadkowej kolejności ( wszyscy otrzymali teksty dwa tygodnie wcześniej, każdy czytał jeden tekst), okazało się, że idealnie pasowały one do różnych temperamentów, wieku i talentów aktorskich czytających.
Podczas spotkania wybrzmiało 30 fragmentów prezentowanych przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przez bibliotekarzy, nauczycieli i niezawodnych wiernych miłośników Jeżycjady . Każdy czytający otrzymał podziękowanie i zakładkę do książki z jeżycjadowym cytatem. Żegnaliśmy się pełni dobrej energii i nadziei, którą pisarka Małgorzata Musierowicz tak hojnie dzieli się z nami od lat.

W imieniu organizatorów:

Krystyna Fiodorow i Paulina Rowińska (Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie)

Joanna Denert i Ewa Rowińska (Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie )