Aktualności

OGŁOSZENIE

ZMIANA GODZIN PRACY BIBLIOTEKI W TYGODNIU PRZEDŚWIĄTECZNYM

MBP, ul. Hoża 7

czynna:

wtorek – piątek   w godz. 11.00 – 18.00

sobota ( 15 kwietnia) – nieczynna

Filia Biblioteczna Nr 1, ul. Nowomiejska 107

czynna:

wtorek, środa w godz. 10.00 – 17.00

czwartek, piątek, sobota ( 13 -15 kwietnia) – nieczynna

Filia Biblioteczna Nr 2, ul. Komunalna 2

czynna:

wtorek – piątek w godz. 10.00 – 17.00

sobota (15 kwietnia) nieczynna

**************************************************************************************

Zapraszamy Naszych Czytelników do korzystanie z bogatego, liczącego ponad 150 tytułów, księgozbioru biblioteki dotyczącego rodziny. Pozycje, jakie znajdziecie Państwo, zarówno tu na Hożej, jak i w Filii Nr 2 przy ulicy Komunalnej 2, to doskonały pretekst do pogłębienia (lub sprawdzenia) swojej wiedzy w zakresie wychowywania dzieci, relacji małżeńskich i zacieśniania więzów rodzinnych. Trudno nie zgodzić się z Carlosem Ruiz Zafonem, że małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy. Pielęgnujmy zatem, także z pomocą książek, to, co jest dla nas najważniejsze…

Informacje o poszczególnych pozycjach będą pojawiać się systematycznie także na stronie internetowej biblioteki pod adresem: biblioteka.augustow.pl i na naszym profilu facebookowym a swoimi refleksjami na temat wartościowych książek podzielą się także augustowskie rodziny.

Zapraszamy, i do lektury tych tekstów i do korzystania z księgozbioru na temat rodziny, który -mamy nadzieję- wkrótce się powiększy!

 

*****************************************************************************

*

W dniu 22 marca uczniowie klas trzecich augustowskich szkół podstawowych uczestniczyli    w kolejnej edycji Konkursie ekologiczno – literackiego pt. „Bajki z Mchu i Paproci”, którego organizatorem było Koło Przewodników Turystycznych PTTK oraz Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat nad imprezą objęło Nadleśnictwo Augustów.

Do udziału w konkursie zgłosiło się dziesięć drużyn reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe w Augustowie. Młodzi miłośnicy przyrody rywalizowali  rozwiązując kolejne zadania, odkrywając tajemnice Puszczy  Augustowskiej. Sporo emocji wzbudziło łamanie zaszyfrowanych kodów prowadzących do nazw rezerwatów przyrody leżących w Puszczy    a następnie odszukanie ich na mapie. Uczestnicy dobrze poradzili sobie z krzyżówką czy rozsypanką wyrazową, choć niektóre hasła sprawiały małe problemy. Zmierzyli się także ze swoją wiedzą na temat zwierząt żyjących w Puszczy Augustowskiej, śpiewali piosenki o tematyce leśno-turystyczno-biwakowej oraz wykonywali ilustracje do leśnych baśni. Wystawę prac pokonkursowych można obejrzeć w gmachu biblioteki.  W czasie oczekiwania na werdykt na dzieci czekał słodki poczęstunek. Wybrzmiały także wspólnie wyśpiewane piosenki o stokrotce czy majówkowej wyprawie.

Prowadząca konkurs Krystyna Korzeniewska – Prezes Koła Przewodników podkreśliła dużą wiedzę uczestników o przyrodzie, za co należą się wielkie słowa uznania dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do konkursu. Spotkanie wzbogaciły przedstawicielki Nadleśnictwa Augustów, Joanna Jadeszko i Justyna Sawicka, które opowiedziały o żubrach i wilkach zamieszkujących Puszczę Augustowską oraz przybliżyły w kilku słowach zasady, jakich należy przestrzegać, by wizyta w lesie była jak najbardziej przyjemna i bezpieczna.

Jury miało niełatwe zadanie wyłonienia laureatów. Ostatecznie różnice punktowe były minimalne, dlatego oprócz zwyczajowo przyznanych trzech pierwszych miejsc pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi: grami edukacyjnymi i książkami o tematyce zwierzęcej i leśnej.

Oto laureaci Konkursu:

I miejsce – drużyna Szyszki Leśne z Zespołu Szkół Społecznych STO w składzie:

Justyna Kotarska, Magdalena Mazurkiewicz, Daniel Kruza,

II miejsce – drużyna Leśni Bohaterowie ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w składzie:

Karolina Olszewska, Krzysztof Łukawski, Jakub Stefanowski,

III miejsce – drużyna Rada Puchaczy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie:

Magda Kowalewska, Julia Wasilewska, Jakub Rułkowski.

Gratulujemy wiedzy wszystkim zespołom oraz do zobaczenia za rok!

***********************************************************************************

Na przezabawną opowieść z morałem o bardzo eleganckiej małej Pchełce i jednocześnie wielkiej psotnicy najmłodszych czytelników zaprosiła w dniu 21 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie. Pełne zwrotów akcji przedstawienie pt. „Pchła Krętaczka” w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych „Krak-Art” w Krakowie przypadło młodym widzom do gustu, o czym świadczyły roześmiane buzie w trakcie występu.

Spektakl teatralny, będący adaptacją wiersza Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka’, to opowieść o małej pchełce lubiącej płatać figle wszystkim i z wszystkiego. Tytułowa bohaterka próbuje przekonać Kotka, że jest groźna i boją się jej inne zwierzęta, Słoniowi obiecuje małżeństwo, nie zamierzając dotrzymać słowa, a kelnera Świnkę z cukierni oszukuje nie płacąc za zjedzone słodycze. Jej wybryki ukróca wreszcie sędzia Piesek, który uświadamia niesfornej pchełce, że ta źle postępuje, swoim zachowaniem krzywdząc innych i nakłada na nią zasłużoną karę. Skruszona Pchła obiecuje poprawę, radząc jednocześnie dzieciom na widowni, by nie popełniały jej błędów ale były zawsze miłe, serdeczne i szczere a z pewnością spotkają się z sympatią otoczenia.

Przedszkolaki, które przybyły do Osiedlowego Domu Kultury, oglądały przedstawienie z dużym zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy. Najodważniejsi widzowie, a tych nie brakowało, mieli możliwość poczuć się choć przez chwilę jak aktorzy, biorąc aktywny udział w tanecznych zabawach zaproponowanych przez wykonawców. Prześcigali się także w pomysłach, czasem bardzo oryginalnych, na ukaranie niesfornej Pchły Krętaczki. Ale jak to w bajkach bywa, historia zakończyła się pomyślnie.

 

********************************************************************

13 Maja 2016 r. w nowym gmachu Książnicy Podlaskiej odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Książki oraz Dnia Bibliotekarza. Jednym z punktów bogatego programu było wręczenie dyplomów Srebrnej Róży.

Co roku Kapituła Nagrody Srebrnej Róży Dyrektora Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego przyznaje Honorowe Dyplomy wyróżniającym się bibliotekom publicznym województwa podlaskiego.

Miło nam jest ogłosić, że w 2016 r.

  Dyplom Honorowy został przyznany

APK- Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie

srebrna róża

 

 *******************************************************************************

image002

APK Miejska Biblioteka Publiczna wykupiła dostęp online do wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych w języku polskim na platformie IBUK Libra.
Z platformy IBUK Libra możesz korzystać
–  przez całą dobę
– siedem dni w tygodniu
– na komputerze, smartfonie, laptopie, tablecie
–  gdzie tylko zechcesz: akademik, dom, biblioteka – wszędzie gdzie masz internet
Stwórz własną półkę z książkami myIBUK i pracuj z tekstem:
–  dodawaj zakładki
– rób notatki w tekście
– wyszukaj słowa i frazy
– sprawdzaj znaczenie wyrazów w słownikach i encyklopediach PWN

Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Hoża 7

po szczegółowe informacje

od wtorku do piątku w godz. 11.00 -18.00, sobota 10.00 -15.00

www.libra.ibuk.pl

Od 1 lutego 2017 r. obowiązują nowe kody PIN do platformy.

Prosimy o zgłaszanie się do biblioteki w celu ich odebrania

 

****************************************************************************************

 

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych.

Miło jest nam poinformować, że APK – Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2015.” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku. Biblioteka dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Larix” otrzymała bezpłatnie także pakiet 1000 cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na urządzeniu Czytak.
Dzięki wsparciu Ministra Kultury Czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.
Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku.
Osoby zainteresowane zapraszamy do APK – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie ul. Hoża 7 (Czytelnia ) od wtorku do piątku od 11.00 – 18.00 w sobotę od 10.00 – 15.00
tel. 87 643 3922 , www.biblioteka.augustow.pl

larix                      mk                        apk

******************************************************************************************

 

W naszej bibliotece możesz wypożyczyć:

duze.litery

Duże Litery to specjalne wydania książek dla tych, którzy chcą dać odpocząć oczom.
Dzięki dużemu formatowi (16 x 23,5 cm) są to książki wyjątkowe,drukowane niespotykaną w większości książek dużą i bardzo czytelną czcionką

 

 *********************************************************************************

 

dkk logo

  •  Jeśli lubisz czytać książki,
  •  Rozmawiać o nich
  • Chcesz poznać nowych autorów lub znajomych
    albo
  •  Po prostu miło spędzić czas

APK – Miejska Biblioteka Publiczna

zaprasza do

DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI (DKK)

uczniów klas IV – VI oraz młodzież gimnazjalną

(informacje pod nr tel. 87 643 39 22)

Najbliższe spotkanie 25 maj 2017 r. godz. 16.30

 

*****************************************************************************************

 pogotowie biblioteczne
Starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych Czytelników chcielibyśmy zaproponować usługę Pogotowia Bibliotecznego. Jest to inicjatywa, dzięki której osoby starsze lub niepełnosprawne będą mogły zamówić telefonicznie książki, które biblioteka dostarczy im do domu.
Osoby zainteresowane Pogotowiem Książkowym prosimy o kontakt tel. lub e-mail.

 

*****************************************************************************************

Czas na audiobook

Nie lubisz czytać ?
Męczy cię śledzenie zbyt małej czcionki?
Nie masz czasu na czytanie?
Pozwól by ktoś, zrobił to za ciebie !!!

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie zaprasza chętnych do korzystania z kolekcji audiobooków tzw. książek mówionych. Książki są nagrane w formacie CD, CD-mp3.
Chcielibyśmy zainteresować tą formą książki wszystkich tych, którym brakuje czasu na czytanie, mają kłopoty ze wzrokiem, jak również tych, którzy dużo podróżują. Zaletą audiobooka jest praktyczność, można go słuchać prawie wszędzie: na plaży, robiąc porządki w domu, relaksując się na kanapie, jadąc samochodem do pracy lub szkoły w zatłoczonym autobusie.
Wypożyczanie jest bezpłatne. Jednorazowo można wypożyczyć maksymalnie 4 tytuły na 30 dni.

**************************************************************************************

Szanowni Czytelnicy!
Dziękując z góry za przekazane dary bardzo prosimy pamiętać, że ze względu na określoną powierzchnię magazynowania zbiorów, książki przed przekazaniem będą musiały przejść weryfikację. W związku z tym nie wszystkie zaproponowane przez Państwa pozycje będą mogły trafić do naszego księgozbioru.