„Pluszowy Miś ma urodziny dziś”

Po raz kolejny z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia APK- Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie zaprosiła do wspólnego świętowania najwierniejszych przyjaciół ukochanej przez wszystkie dzieci maskotki by razem uczcić te wyjątkowe święto.

Konkurs  recytatorski „Pluszowy Miś ma urodziny dziś” odbył się w piątek, 29 listopada. Na misiowe wierszowanki przybyła ponad trzydziestka dzieci z jedenastu  augustowskich przedszkoli wraz ze swymi pluszowymi misiami, które dodawały otuchy podczas występu oraz liczne grono wspierające młodych recytatorów – rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Pełną oczekiwania atmosferę przerwało wejście Misia – w tej roli pani Krysia Fiodorow – która poprowadziła konkurs. I w imieniu Pluszowego Misia częstowała urodzinowym „tortem”. Niewątpliwie dodatkową atrakcją w trakcie konkursu było autorskie przedstawienie wykorzystujące technikę teatru kamishibai i pacynki, zatytułowane „Niezwykłe spotkanie”. Zaprezentowali je  uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy działającej przy Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie, przygotowani przez panią Urszulę Sieńkowską-Cioch. Spektaklem o przygodach niesfornego misia publiczność była zachwycona, o czym świadczyły zasłuchane głowy i ogromne brawa na zakończenie.

Dzieci pięknie recytowały utwory polskich pisarzy tworzących dla dzieci, m.in.  Stanisława Karaszewskiego, Marii  Czerkawskiej, Honoraty  Chruścielewskiej, Hanny Łochockiej czy Czesława Janczarskiego. Mogliśmy się przekonać, że wśród ulubionych wierszyków o misiach niektóre są bardziej popularne. Niezmiennie w kolejnych edycjach konkursu najczęściej recytowane są:  „Pożegnanie z misiem”, „Niedźwiadki niejadki”, „Nie obejdzie się bez misia” czy „Naprawimy misia”. Usłyszeliśmy też wierszyki i o misiu łakomczuszku, o śnie niedźwiedzia, o marzeniach misia czy o misiu i jeżyku. Recytacjom przysłuchiwało się uważnie jury w składzie: Elżbieta Sierzputowska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie, Monika Sobolewska, nauczyciel z Niepublicznego Przedszkola U Kubusia Puchatka oraz Alicja Bajkowska, instruktor  Miejskiego Domu Kultury. W swojej ocenie brało pod uwagę : dobór repertuaru, interpretację tekstu, ekspresję wykonania i ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy i książki. Podziękowania za przygotowanie uczestników do konkursu otrzymały również panie przedszkolanki. Najpiękniejsze recytacje jury nagrodziło dodatkowo:

I miejsce zajęła Anna Stelmachowicz (Przedszkole nr 1 im. Akademia Bystrzaka)

II miejsce zajął Daniel Panuszko (Niepubliczne Przedszkole „U Kubusia Puchatka”)

III miejsce zajęła Zuzanna Kadaj (Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi)

Wyróżnienia trafiły do: Urszuli Frąckiewicz (Przedszkole Sióstr Urszulanek SJK), Mai Naumowicz (Niepubliczne Przedszkole „U Kubusia Puchatka”) i Nikoli Kuprewicz  (Przedszkole nr 1 im. Akademia Bystrzaka).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom udanego występu i do zobaczenia za rok !

-Miejska Biblioteka Publiczna-